Orbán: Tovább folytatódhat az igazságtalanság

2020. február 03. 14:02

Február 20-án rendkívüli uniós csúcs lesz a költségvetés miatt.

2020. február 03. 14:02

Tisztességes alapokra kell helyezni az uniós költségvetést, alapkoncepciója ugyanis nem sportszerű, és olyan módosítások vannak benne, amelyek a szegényebb országoktól a gazdagok irányába kívánnak pénzeket átcsoportosítani – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő Brüsszelben, miután megbeszéléseket folytatott Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével hétfőn.

A miniszterelnök magyar újságíróknak nyilatkozva azt mondta, sűrű félév várható, még minden kérdés nyitott, amelyek között az unió 2020 utáni hétéves költségvetése, a migráció, a digitalizáció és a bővítés kérdése szerepel. Közölte, ezekről nemcsak tárgyalni szeretnének, hanem a többségét le is szeretnék zárni. Szavai szerint a menetrend nagyon ambiciózus, amelynek teljesítése véleménye szerint nem lehetetlen, de mint mondta: „csodát kell hozzá tenni”. Tájékoztatása szerint a tanács elnökével folyatott megbeszélések többségét az unió 2020 utáni, hétéves költségvetésének kérdése tette ki, ugyanis február 20-ra e témára összpontosítva hívott össze rendkívüli uniós csúcsot Charles Michel. Elmondta, Magyarország még nem mutatta be a költségvetésre vonatkozó nemzeti számait, a tárgyalások ugyanis még nem tartanak abban a szakaszban.

Kifejtette, az eddig bemutatott tervezet nem változtat az előző hét év rossz gyakorlatán. Olyan igazságtalanságok vannak benne, mint az, hogy a Brüsszelben elosztott pénzügyi alapok esetében a szegényebb országok részesedése 5 százalék, miközben a népesedésük 20 százalékát teszi ki Európának. Az igazságtalanság orvoslásában semmiféle javulás nem mutatkozik – húzta alá.

Közölte, további egyeztetés várható azokkal az országokkal, amelyeknek Magyarországhoz hasonlóan, bajuk van a költségvetés „eszmei, szellemi, elvi alapjaival”. Ezeket az országokat tájékoztatta a Kohézió Barátai csoport kormányfői szintű szombati, Portugáliában tartott ülésén a költségvetés elvi helyességének helyreállítása érdekében tett konkrét javaslatairól, amelyet hétfőn átadott az uniós tanács elnökének is – mondta. „Mi tisztességes költségvetést akarunk. Ha ez megvan, azon belül a magyarok meg fogják találni a számításukat, vagyis a nekik kedvező számkombinációkat is” – fogalmazott.

Orbán Viktor azon véleményének adott hangot, hogy a február 20-i csúcstalálkozó nem jelenti azt, hogy be is kell fejezni a tárgyalásokat. Jó lenne, de a magyar álláspont szerint a költségvetés minősége fontosabb, mint elfogadásának időpontja - tette hozzá a miniszterelnök. A február 20-ra összehívott uniós csúcs középpontjában álló, 2021-2027 közötti uniós büdzsé kérdése megosztja a 27 tagállamot az eltérő prioritások és Nagy-Britannia kilépése miatt. Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból azt jelenti, hogy kevesebb elosztható pénz marad, miközben az Ursula von der Leyen vezette új Európai Bizottság a klímaváltozásra és a migrációs ügyekre is szeretne többet költeni.

Az Európai Bizottság a 27 tagállam bruttó nemzeti jövedelme (GNI) 1,11 százalékának megfelelő összegű költségvetést javasol, az Európai Parlament 1,3 százalékért áll ki, míg több ország nem szeretne 1 százaléknál többet.

(MTI)

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolizolizoltan
2020. február 04. 10:14
Rendkívül kedvezőtlen számunkra, hogy a kutatás-fejlesztésben a pályázatokat egyre jobban nemzetközivé teszik. Vagyis csökkentik a tagállamon belüli pályázati kereteket, ugyanakkor nagyon megnövelik azokat a kereteket, ahol a tagállamok cégei egymással versenyeznek Egy magyar cégnek így kevés esélye lesz a pályázat elnyerésére pl. egy holland vagy német céggel szemben. Különösen a karbonsemlegességet megcélzó pályázatok válnak nemzetközivé. Így Magyarország és a többi fejletlenebb ország a karbonsemlegességet csakis multik beruházásaival tudja majd teljesíteni.
olajfa1
2020. február 04. 10:03
"Ursula von der Leyen vezette új Európai Bizottság a klímaváltozásra és a migrációs ügyekre is szeretne többet költeni." -A klímaváltozás megszüntetését nem elsősorban EU-ban kellene elkezdeni mert földterület nagyságát a legkisebb a földön, és a legkevesebb probléma van itt! (talán a német atomenergia leállítása a legnagyobb EU-s kibocsátási probléma...) -A migráció meg már nem szabadna hogy probléma legyen mert nincsen háború! ha valakinek szüksége van ilyen személyek munkájára azok hozzák magukhoz egyenesen onnan ahonnan akarják... és az legyen az ő gondjuk! -A klímaváltozást is meg a migrációs politikát is meg lehetne szüntetni azzal ha az EU az unión kívüli területeken gazdaságilag gyorsan hasznosuló farmokat hozna létre EU-s segítséggel, és EU-s menedzselésel.
tölgy
2020. február 03. 22:22
"... olyan módosítások vannak benne, amelyek a szegényebb országoktól a gazdagok irányába kívánnak pénzeket átcsoportosítani." Minő meglepetés! Ja, nem is. Nem változott semmi. A zunijóba azért vettek föl egyszerre 10 országot, mert a nagggyon-naaaagy európai projekt a csőd szélén tántorgott, kellettek a gyarmatok, a piacok, a friss vér, a képzett munkaerő és az "agyak". Mindig is a javunkat akarták és ez most sem változott. Annak az alamizsnának - amelyet a piacainkért, a munkaerőnkért kapunk - 80%-a most is a "fejlett nyugat" gazdaságaiba áramlik. Kinek is volt jó üzlet a belelépés? Ráadásul azokat, akik nem szervilis végrehajtóként működnek, azokat rugóztatják, leckéztetik, csicskáztatják. Szép, "új" világ!
Menhetten
2020. február 03. 21:54
700 milliárdos bírságot kaptunk a fideszesek korrupciója miatt, Orbán mégis az EU-t szidja. https://ezalenyeg.hu/kozugy/700-milliardos-birsagot-kaptunk-a-fideszesek-korrupcioja-miatt-orban-megis-az-eu-t-szidja-1605?fbclid=IwAR2PJaTB4dsP3bNMf1kE-zHsh2O6TvnXJPElaOd8-GAVy_cxAjWVIyD2zXk
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!