Támogatni, támogatni, támogatni! Az Európa Tanács nem adja fel Ukrajna támogatását
Különmegbízottat és munkatanácsot is létrehoznak az Európa Tanácson belül.
A törvényjavaslat jelenlegi formájában negatív hatással lehet a bíróságok és a bírák függetlenségére, valamint a tisztességes eljárás garanciáira – fogalmazott az Európa Tanács emberi jogi biztosa.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa csütörtöki nyilatkozatában arra szólította fel a magyar parlamentet, hogy vizsgálja meg a nemrégiben előterjesztett, T/8016 számú törvényjavaslat hatását, folytasson érdemi konzultációt az igazságügyi szakemberekkel és a civil társadalom képviselőivel annak módosítása céljából, hogy a törvény ne csorbítsa a bíróságok függetlenségét és a tisztességes eljárás garanciáit.
Dunja Mijatovic nyilatkozatában hangsúlyozta: a törvényjavaslat, amely módosítja az Alkotmánybíróságról, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, valamint a bírák jogállásáról szóló sarkalatos törvényeket is, jelenlegi formájában negatív hatással lehet a bíróságok és a bírák függetlenségére, valamint a tisztességes eljárás garanciáira. Nehezményezte, hogy a magyar kormány nem folytatott általános konzultációt a törvényjavaslattal kapcsolatban.
A biztos úgy vélte, hogy az alkotmányos panaszok bevezetését lehetővé tevő rendelkezések aggályokat vetnek fel a tisztességes eljárás garanciáit illetően az egyes panaszosok számára. A bírák képesítésére és kinevezésére, valamint az ítélkezési gyakorlat egységesítésére javasolt változtatásokkal együtt a jogalkotási intézkedések azzal a kockázattal járnak, hogy csökkentik a bírák függetlenségét alapvető feladataik elvégzése során, és túlzottan hierarchikus rendszert hoznak létre az igazságszolgáltatáson belül - mondta.
„Megismétlem korábbi ajánlásaimat a magyar kollektív igazságügyi autonómia megerősítésének szükségességéről, ideértve az Országos Igazságszolgáltatási Tanács illetékességét és feladatait is” – fogalmazott Mijatovic.
(MTI)