Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Jean-Pierre Bemba Gombo az elsőfokú ítélet szerint emberiesség elleni, illetve háborús bűnöket követett el a Közép-afrikai Köztársaságban 2002 és 2003 között zajló fegyveres konfliktusban.
Másodfokon felmentette a háborús bűncselekmények vádja alól Jean-Pierre Bemba Gombo volt kongói alelnököt pénteken a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) fellebbviteli tanácsa, hatályon kívül helyezve a rá korábban kiszabott 18 éves börtönbüntetést.
Az ex-alelnökre emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt kiszabott szabadságvesztést márciusban 19 évre hosszabbította a törvényszék, miután a katonái által elkövetett gyilkosságok és kínzások miatt korábban már elítélt parancsnokot tanúk megvesztegetésében is bűnösnek találták.
Az elsőfokú ítélet ellen Jean-Pierre Bemba Gombo fellebbezett, ebben az ügyben döntött most az ICC. A fellebbviteli tanács pénteken bejelentette: érvénytelenítik az elsőfokú ítéletet, amelynek kiszabása során több hibát elkövettek, Bemba azonban őrizetben marad az ügy lezárultáig. Christine Van den Wijngaert elnöklő bíró megállapította, hogy a volt alelnök nem vonható felelősségre a katonái által elkövetett bűncselekmények miatt, a bíróság elsőfokú ítéletének meghozatalakor pedig nem vették figyelembe, hogy Bemba megpróbálta megakadályozni a további jogsértéseket, miután értesült azokról.
Bemba az elsőfokú ítélet szerint emberiesség elleni, illetve háborús bűnöket követett el a Közép-afrikai Köztársaságban 2002 és 2003 között zajló fegyveres konfliktusban, amelyben a Kongói Felszabadítási Mozgalom (MLC) katonai parancsnokaként fegyvereseivel Ange Félix Patassé egykori közép-afrikai elnököt segítette. Saját hazájában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban ezt követően, 2003-ban nevezték ki alelnöknek a polgárháborút lezárni akaró megbékélési erőfeszítések keretében.
A per több szempontból is precedenst teremtett. Ez volt az első eset, amikor a szexuális erőszakot háborús fegyverként bevetett eszköznek minősítették. Ezenkívül az 55 éves férfi a legmagasabb rangú politikus, akit eddig a Nemzetközi Büntetőbíróság elítélt.
(MTI)