Az oroszok és az amerikaiak sem ismerik el Észak-Koreát atomhatalomként

2017. december 27. 19:09

A két ország külügyminiszterei Észak-Koreáról, Szíriáról és az ukrán kérdésről egyeztettek telefonon.

2017. december 27. 19:09

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter telefonon egyeztetett orosz kollégájával, Szergej Lavrovval Észak-Koreáról, Szíriáról és Ukrajnáról – közölte az amerikai külügyminisztérium szerdán. A tárca közleménye szerint a beszélgetésre kedden került sor, a kommüniké azonban nem tesz említést arról, hogy ki kezdeményezte az egyeztetést.

A két külügyminiszter egyetértett abban, hogy folytatni kell a munkát a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésének diplomáciai megoldása érdekében. A Heather Nauert külügyi szóvivő által aláírt közlemény arról tájékoztat, hogy a két külügyminiszter megvitatta az észak-koreai atomfegyverprogramot, és sem Rex Tillerson, sem Szergej Lavrov nem fogadja el Észak-Koreát atomhatalomként. 

A politikusok szót ejtettek Szíriáról is. A szíriai konfliktus békés megoldása érdekében a genfi folyamat fontosságát emelték ki, s ezzel összefüggésben utaltak a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök által Vietnamban kiadott közös nyilatkozatra.

Az amerikai diplomácia irányítója a Kelet-Ukrajnában tapasztalható, erősödő erőszak miatt aggódva arra kérte az orosz felet, hogy az erőszak csökkentése érdekében küldje vissza képviselőit a közös ukrán-orosz koordinációs központba. Oroszország az ukrán katonatisztek „tiszteletlenségére” hivatkozva decemberben hívta vissza képviselőit a Donyec-medence tűzszünetét felügyelő közös koordinációs központból. Moszkva lélektani és erkölcsi nyomásról beszélt, az ukrán fél azonban tagadta ezt.

Egy héttel ezelőtt Angela Merkel német kancellár ugyanerről tárgyalt – szintén telefonon – Vlagyimir Putyinnal. A német kancellár által kezdeményezett telefonbeszélgetésben az orosz elnök azt mondta, hogy az ukránok „provokálták az oroszokat” és „akadályozták a munkájukat”. Mindazonáltal a két politikus arról állapodott meg, hogy tanácsadóik közösen dolgozzák ki, hogyan lehetne olyan körülményeket teremteni a koordinációs központban, amelyek lehetővé teszik az orosz fél visszatérését.

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2017. december 28. 03:32
Nem elismerés kérdése. Őket sem érdekeli, hogy Észak-Korea elismeri-e őket atomhatalomként. Ezzel, hogy más országokról tárgyalnak semmibe veszik azok függetlenségét.
rajgy
2017. december 28. 00:22
A pandúrok nem ismerik el, hogy a "Rózsa Sándornak" is van puskája. :)
néhai Ch.Pilot
2017. december 27. 22:01
Aztán, ha majd bebizonyítja, hogy mégis az, akkor legfeljebb majd jön egy rádio(atív)-nyilatkozat, hogy "bocs tévedtünk..." :-)
GV0917
2017. december 27. 20:23
Ja, hogy van neki? Na mije van neki ? Egy csomó vaj van a fején. Meg nukleáris pukkantója.. Ugyan kitől lopta szegény?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!