Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott hétfőn rendkívüli ülésre hívta össze a tagállamok képviselőit az észak-koreai helyzet miatt, majd a találkozó után közleménybe adta, hogy az EU számára rendkívül fontos lenen a feszültség csillapítása. Mint írták: nem katonai, hanem békés eszközökkel, mindenekelőtt diplomáciai erőfeszítésekkel kellene megoldani a helyzetet, és elérni a Koreai-félsziget „teljes, igazolható és visszafordíthatatlan” nukleáris leszerelését, ugyanis „ez a tartós béke egyetlen módja”.
A tanácskozáson megállapodtak abban, hogy az EU és tagállamai is fokozni fogják diplomáciai erőfeszítéseiket az Ázsia és a világ biztonságát veszélyeztető válság rendezése érdekében. A közleményben kiemelték továbbá, hogy az észak-koreai kísérleti atomrobbantások és rakétatesztek „komoly és aggasztó” megsértését jelentik a távol-keleti ország nemzetközi kötelezettségeinek és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadott határozatoknak.
Az Európai Unió ezentúl is követni fogja a fejleményeket, és szükség esetén további intézkedéseket fog elrendelni a nemzetközi partnerekkel egyeztetve – tudatták. A Politico brüsszeli hírportál arról számolt be névtelenséget kérő illetékesekre hivatkozva, hogy az EU nem kíván nagyobb, például közvetítői szerepet játszani a konfliktusban.
Az utóbbi hetekben kiéleződött a feszültség az Egyesült Államok és Észak-Korea között. Donald Trump amerikai elnök „tűzzel és haraggal” fenyegette Phenjant, amely erre válaszul közölte: „komolyan mérlegeli”, hogy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáival csapást mér Guam szigetére.
(MTI)