Macron: Irányt vesztett az Európai Unió

2017. július 03. 18:38

Ugyan az EU irányt tévesztett a „bürokratikus túlburjánzásban”, de a francia elnök ettől még szeretné újjáéleszteni az Európa iránti vágyat. Emmanuel Macron a francia szenátus ülésén elmondott programbeszédében hozzátette: fel fogja oldani a 2015-ös párizsi merényletsorozat óta érvényben lévő rendkívüli állapotot, arányos választási rendszert vezet be és csökenti a képviselők számát.

2017. július 03. 18:38

Emmanuel Macron francia elnök célja, hogy újjáélessze az Európa iránti vágyat, amely „a bürokratikus túlburjánzásban meggyengülve irányt vesztett”. A köztársasági elnök ezt ötéves mandátumának programadó beszédében mondta hétfőn a kongresszus, azaz a parlament két háza, a nemzetgyűlés és a szenátus együttes ülésén a versailles-i kastélyban. 

„A most véget ért évtized kegyetlen évtized volt Európa számára. Válságokat kezeltünk, de közben elvesztettük az irányt – fogalmazott másfél órás beszéde végén Emmanuel Macron. – Én határozottan hiszek Európában, de nem tartom igazolhatatlannak a szkepticizmust”  – tette hozzá.

„Egy új vezetői generációnak vissza kell térnie az európai gondolat eredetéhez” – hívta fel a figyelmet Emmanuel Macron, aki arra kérte azokat az európai országokat, amelyeknek Európa „nemcsak piac, hanem egy olyan közösség, ahol az emberi értékek és a szociális igazság követelményeit előfeltételként ismerik el, hogy fogalmazzanak meg egy határozott projektet és annak megfelelően szervezzék meg magukat”. Azt is jelezte, hogy Franciaország kezdeményezőként fog fellépni, s „a következő hónapokban” javaslatokat fog tenni ezen a téren Angela Merkel német kancellárral közösen.

„Egy kisebb, de eszközeiben megerősített parlament olyan törvényhozás, ahol a munka folyamatosabb. Egy olyan parlament, amely jobban dolgozik" – fogalmazott másfél órás ünnepi hangvételű programbeszédében az új francia elnök.

Emmanuel Macron szerint „a népképviselet befejezetlen küzdelem” Franciaországban, ezért kampányígéretének megfelelően arányosabbá kívánja tenni a választási rendszert a kisebb pártok demokratikusabb képviselete érdekében, a képviselők és szenátorok újraválaszthatóságának idejét három terminusra korlátozná, valamint megszüntetné a miniszteri rangú politikusok ügyeivel foglalkozó francia köztársasági bíróságot (CJR).

Elmondta, hogy a közélet megtisztítását és demokratikusabbá tételét célzó intézményi reformok egy éven belül a parlament elé kerülnek szavazásra, de ha szükséges, népszavazást ír ki róluk a köztársasági elnök.

 

Macron azt is bejelentette, hogy ősszel feloldja a rendkívüli állapotot, amely a 2015. november 13-i 130 áldozatot követelő párizsi merényletsorozat óta van érvényben Franciaország teljes területén. Hozzátette, hogy a rendkívüli állapot feloldását megelőzően a parlament új terrorelhárítási intézkedéseket fog elfogadni.

(MTI)

 

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2017. július 05. 11:17
Az egész látványos és igen költséges EUkráciát le kellene bontani és a javarészét telekommunikációra átállítani, a modern kor szellemében. Majd minden egyeztetés megoldható manapság Skype és egyéb eszközökkel, de akár Telekonferenciákkal is. Elég lenne negyedévenként, mindig egy másik tagországban, személyesen összejönni. Rengeteg ide-oda röpködés, óriási apparátus válna feleslegessé, ami nemcsak a költségeket de a környezetet is kimélné. Tisztába vagyok azzal is, hogy böven akadnak ellenérdekeltek is ilyen egyszerüsítéseknél, de vajon mi lenne az 500 millió EU-lakosságnak az érdeke ???
smarton
2017. július 04. 07:23
Ez egyébként egy ferde hajlamú cezaromán kisegér. Nem véletlen, hogy alkalmasnak találták a posztra a nemlétezők.
smarton
2017. július 04. 07:22
"„Egy kisebb, de eszközeiben megerősített parlament olyan törvényhozás, ahol a munka folyamatosabb. " Kisebb parlament, aha... Ahol a kis országoknak szinte nem is lenne képviselőjük. Számoljunk már.
kérdés
2017. július 04. 01:08
Fölriadtam a szendergésből, mert belém hasított egy felismerés. Hiszen Macront nem az Eu élére választották meg, hanem Fr-ban. Miért az eu-val kezdi, még meg sem melegedett alatta a szék. Vagy azzal akarja az otthoni tehetetlenségét álcázni, a választókat beetetni, hogy határokon kívüli problémákra tereli a közbeszédet át? Mindenki söpörjön a saját háza táján. Épp elég neki a hazai láp.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!