James Comey FBI-igazgató elbocsátása az Egyesült Államok belügye és Moszkva reméli, hogy az nem lesz hatással az orosz-amerikai viszonyra – jelentette ki szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Peszkov azon újságírói kérdésre válaszolva nyilatkozott így, amely szerint az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának leváltása ismét felszínre hozta a tavalyi amerikai elnökválasztásba történt állítólagos orosz beavatkozás ügyét. A szóvivő rámutatott, hogy Donald Trump elnök szuverén döntést hozott, amelynek semmi köze sincs Oroszországhoz.
Putyin szerint semmi közük a történtekhez
Hasonlóképpen reagált az ügyre a nap folyamán később Vlagyimir Putyin is, akit Szocsiban kapott mikrofonvégre az amerikai CBS televízió, mielőtt az orosz elnök kikorcsolyázott volna a jégre egy, az „Éjszakai Liga” által szervezett hoki mérkőzésen. Putyin kijelentette, hogy a leváltás „nem lesz hatással” a kétoldalú kapcsolatokra. „A kérdése, kérem, ne haragudjon meg érte, nevetségesnek tűnik számomra. Semmi közünk nincs ehhez” – mondta az orosz vezető a CBS tudósítójának. „Trump elnök jogkörének az alkotmány és a törvény által előírt keretein belül járt el. Mi közünk nekünk ehhez? Én, mint látja, jégkorongozni készülök, amatőrökkel” – tette hozzá, és invitálta a CBS újságíróját, Elizabeth Palmert, hogy ő is csatlakozzon.
A Washingtonban tárgyaló Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ helyszíni beszámolója szerint meglepetést tettetve reagált, amikor az amerikai hivatali partnerével, Rex Tillersonnal folytatott tárgyalásai előtt riporterek megkérdezték tőle, hogy mit szól Comey menesztéséhez. „Tényleg elbocsátották? Ön viccel?” – ironizált Lavrov. Más orosz médiajelentések, de Marija Zaharova külügyi szóvivő Facebook-bejegyzése szerint is az orosz diplomácia vezetője csak tréfából tettette megdöbbenését.
A felsőházi vezető szerint elhamarkodott az „orosz nyom”
Konsztantyin Koszacsov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke szerint sokan elhamarkodottan nyilatkoztak úgy, hogy az FBI-igazgatónak a Trump csapatához vezető állítólagos „orosz nyom” feltárására irányuló vizsgálat miatt kellett felállnia. A szenátor a gyanú Oroszországra terelését az amerikai belpolitikai küzdelem egyik eszközének nevezte.