Malcolm Gillies ehhez azt fűzte hozzá: Theresa May bizonyosságot akar, de szinte az összes párt ezt szeretné, ezért is támogatták szinte egy emberként az előrehozott választások kiírását. Maynek most nincs erős mandátuma sem a Brexit levezénylésére, sem az ország irányítására. A választással ezt a hitelességet szeretné megteremteni. Szerinte a voksolás érdekes kérdése lesz, hogy a vállaltan EU-párti liberális demokraták vissza tudnak-e erősödni, akár a konzervatívok rovására-
Azzal kapcsolatban, hogy Theresa May arról beszélt: a brit nép összezárt, de a Westminster, vagyis a politikai elit nem, Gillies azt mondta:
nem, nem zárt össze Nagy-Britannia.
A skót kérdés nem oldódott meg – ő például szeretne új népszavazást és skót függetlenséget is. Az északír probléma is újra éledezik a Brexit kapcsán.
John O'Sullivan, aki maga is részben ír származású, nem fél attól, hogy az északír polgárháborús állapotok visszatérnek. Ezt szerinte már egyik fél sem akarja újraélni. És úgy véli: a skót függetlenség ügye is túl van már a zenitjén: volt népszavazás a kérdésben és a többség elutasította azt. Szerinte a skót nacionalizmus egyébként is szocialisztikus, jóléti politikával párosul, és egy független Skócia nem tudna olyan jóléti hálót fenntartani, mint az egyesült Nagy-Britannia.
És időközben Angliában O'Sullivan szerint a politika ötpártrendszerré alakult, ahol jelenleg a Konzervatív Párt magasan kiemelkedik a többi vetélytársa fölé, ami magával hozhatja azt is, hogy huzamosabb ideig konzervatív vezetése lesz az országnak.
Az EU nem fog megszűnni
S hogy a brit fejlemények milyen kihatással lesznek a kontinens helyzetére? O'Sullivan szerint a Brexit után a britek legfeljebb baráti tanácsokat adhatnak a jövő EU-jának – viszont a NATO-ban nagyon is erős és szoros majd a védelmi együttműködés. Szerinte az EU nehéz időszakon megy most keresztül, de nem fog megszűnni és a populista hullám sem fog mindent átrendezni.
Malcolm Gillies pesszimistább ennél: szerinte Nagy-Britannia alternatívát mutat az EU tagállamainak, hogyan lehet kilépni és az EU-n kívül tovább létezni. Ez viszont egyáltalán nem lesz könnyű folyamat: mivel példa nélküli a kilépés, ezért sok részlet még csak most alakul ki, most fog kiderülni róla. Feltette a kérdést: hogyan teremt újra önálló kereskedelmi politikát Nagy-Britannia, ha negyven éve Brüsszel határozta meg azt. Gilles szerint a brit kormány új-zélandi tanácsadókkal dolgozik együtt, akik átadják a tudást, hogyan is kell önálló kereskedelempolitikát csinálni. És persze a jogi folyamat is nagyon bonyolult, hogyan is kellene a negyven évnyi közösségi joganyaggal átitatott brit törvénytárat kigyomlálni. „Ez az újraszabályozás egy rémálom lesz” – zárta szavait Gillies.