Óriási életszínvonalbeli különbség van az EU tagállamai között

2016. június 15. 12:40

Magyarország az Európai Unió legszegényebb negyedébe tartozik, hiszen egy főre jutó GDP tekintetében nem érte el az EU-átlag 70 százalékát sem, miközben Luxemburg esetében ez az érték 271 százalék – áll az Eurostat 2015-re vonatkozó jelentésében. Ez a dokumentum arra mutat rá, hogy az egy főre jutó GDP és az egy főre jutó fogyasztás esetében is óriásiak a különbségek egyes tagállamok között.

2016. június 15. 12:40

Óriási a különbség az Európai Unió leggazdagabb és legszegényebb országa, Luxemburg és Bulgária között: vásárlóerő-paritáson számolva az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) az uniós átlag 271, illetve 46 százalékát tette ki tavaly, az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztásé (AIC) pedig 137, illetve 51 százalék volt – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által szerdán kiadott jelentésből, amely a 2015-re vonatkozó első becslést tartalmazza. Magyarország mindkét kategóriában a lista utolsó negyedébe került 68, illetve 62 százalékos eredménnyel. 

Az egy jutó főre tényleges egyéni fogyasztást és az egy főre jutó bruttó hazai terméket is a 28 uniós tagállam átlagában 100 százalékra vették a statisztikában. Az uniós átlagot az euróövezet 19 tagállamában az egy főre jutó GDP 6, az egy főre jutó AIC pedig 5 százalékponttal haladja meg. 

A magyarok a sor végén kullognak

Továbbra is Luxemburg az Európai Unió leggazdagabb tagállama, és messze kiemelkedik a mezőnyből, míg a legszegényebb Bulgária lemaradása óriási még a középmezőnyhöz képest is. Tavaly Luxemburgban az egy főre jutó GDP 271 százaléka volt az uniós átlagnak. Jócskán lemaradva, a második helyen áll Írország, az átlag 145 százalékával. Az utolsó helyezett Bulgáriában ez az arány mindössze 46 százalékot tesz ki.

A lemaradó hat ország közül Lengyelországban az egy főre jutó GDP az uniós átlag 69 százaléka volt. Magyarországon 68, Lettországban 64, Horvátországban 58, Romániában 57, Bulgáriában pedig 46 százalékra rúg ez az arány. 

Az egy főre eső fogyasztást tekintve még rosszabbul állunk

Az egy főre jutó GDP ugyan gyakran használatos az országok jóléti szintjének mutatójaként, azonban nem feltétlenül alkalmas a háztartások életszínvonalának kifejezésére. Ez utóbbi célra jobban megfelel az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás. 

Az AIC-mutatót nézve is Luxemburg az első, az EU-s átlag 137 százalékával, és Bulgária az utolsó, 51 százalékkal. 

Itt is a legrosszabb mutatóval rendelkező országok közé kerültünk ahol a listát Észtország vezeti 69 százalékkal, majd Lettország következik 66 százalékkal, Magyarország 62, Horvátország 58, Románia ugyancsak 58, végül Bulgária 51 százalékkal.

Összesen 192 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2016. június 16. 20:59
Lehet az EU-t köpködni a saját nyomorunkért, de ez csak önáltatás. A lényeg, hogy ez így is marad, amíg a bírkák a farkasok közül választják vezetőiket (ez a többi, volt szocialista országra is igaz), mert ezt szokták meg az utóbbi időkben. A helyzetünkért mindenkor választott vezetőink a felelősek, na meg az őket megválasztó birka tömeg.
kjkj1945
2016. június 15. 18:12
https://www.ksh.hu/docs/hun/eurostat_tablak/tabl/tsdec100.html a szovjet 45 évi megszállás kihatással volt a kgst államaira És az ejuba való belépés sem segítette a felzárkozást. Pedig arról győzködtek, hogy lesz!!!
TAVIROZSA
2016. június 15. 15:51
A GDP tartalmazza az országból kivitt profitot ?
Mutimi
2016. június 15. 15:46
Ó, ha nekünk olyan reálgazdaságunk lenne mint Luxemburgnak....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!