Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
„Vannak szolidáris és nem szolidáris EU-tagállamok” – mondta a Sternnek adott interjújában az EP elnöke, aki élesen bírálta Orbán Viktort. Martin Schulz szerint nem csak abszurd, de egyenesen aljas, hogy a magyar miniszterelnök népszavazást írna ki alig több mint ezer migráns befogadásáról. Szijjártó Péter otromba vádaskodásnak nevezte Schulz kritikáját, és felszólította az EP-elnökét: keressen inkább valós megoldásokat és ne nézze le a magyarokat.
Schulz: Orbán az egyik legravaszabb jobboldali populista
Élesen bírálta a kelet-európai tagállamokat, és főleg a magyar kormányt Martin Schulz egy lapinterjúban, amiért ellenszegülnek a migránsok „igazságos szétosztásának” az EU-ban. Az Európai Parlament elnöke a Sternnek úgy fogalmazott: nem csak „abszurd”, de egyenesen „aljas”, hogy Orbán Viktor népszavazást akar kiírni alig több mint ezer menedékkérő befogadásáról. Szerinte az EU addig nem tud szembenézni a menekültáradat kihívásával, amíg az emberek azt mondják, mint a magyar miniszterelnök: hogy a menekültáradat csak Németország problémája, nem ránk tartozik.
Az MTI szemléje szerint azon felvetésre, hogy Orbán Viktor vajon nem értette-e meg Európát, azt mondta, hogy nem szabad alábecsülni a magyar miniszterelnököt, mert „ő az egyik legravaszabb a jobboldali populisták között”. Arra a felvetésre, hogy talán értelmesebb lenne nem küldeni menekülteket az olyan idegenellenes társadalmakba, mint a magyar, azt mondta, hogy ezzel csak „azok nyernének, akik a leghangosabban balhéznak”. Megjegyezte, hogy Magyarországon is vannak települések, ahol nem utasítják el a menekülteket. Ilyen például Szeged, egy „elkötelezetten baloldali város, oda bármelyik menekültet el lehet küldeni”.
Arra a kérdésre, hogy mi lenne olyan rossz abban, ha Orbán Viktor Magyarországa nem lenne EU-tag, Martin Schulz kifejtette, hogy az uniós tagság megszüntetése „rossz lenne Magyarországnak”, és Európának is. A tagság megvonásával Magyarországot „a nemzetközi hatalmi politika játékszerévé tennénk” - tette hozzá.
A Törökországgal kötött uniós megállapodást Schulz a jó irányba tett lépésnek nevezte. Ugyanis ha hetvenkétezer menedékkérőt sikerül az EU-ban elosztani a következő hónapokban, akkor kiürülnek majd az idomeni és a leszboszi menekülttáborok, ez pedig „nem lenne rossz”. Arra a felvetésre, hogy az EU így tulajdonképpen kivásárolta magát a felelősség alól, azt mondta: „ostobaság”.
Szijjártó: Schulz ne nézze le a magyar embereket!
A magyaroknak joguk van elmondani a véleményüket és joguk van eldönteni, hogy kikkel akarnak együtt élni, és különösen így van ez a brüsszeli, a párizsi és a törökországi merényletek után – reagált Szijjártó Péter Martin Schulz nyilatkozatára.
A külügyminiszter az MTI-nek adott nyilatkozatában felszólította az EP-elnökét, hogy „ne nézze le a magyar embereket”. A magyarok pontosan értik, hogy miről szól a „kötelező betelepítési kvóta”, és joguk van elmondani a véleményüket – emelte ki Szijjártó. A miniszter emlékeztetett, hogy a tervezett népszavazáson kívül Magyarország az Európai Unió Bíróságán is megtámadta a migránskvótáról szóló tanácsi határozatot.
Szijjártó úgy fogalmazott: miközben az Európai Parlament elnöke „otromba módon kritizálja Magyarországot, a valóság már Brüsszelben is ránk rúgta az ajtót, a jelenlegi tudásunk szerint legalább 34 ember halálát okozva”. Ideje lenne, hogy „Martin Schulz is felébredjen Csipkerózsika-álmából, és ostoba vádaskodás helyett a valóságos megoldásokat keresse” – vélekedett Szijjártó Péter.