Macedónia nem enged be afgánokat

2016. február 21. 15:52

Macedónia először novemberben vezetett be korlátozást a migránsok beengedésében, attól az időponttól csak afgánokat, szíriaiakat és irakiakat engedtek be. Ma már afgánokat sem. Több ország hírszerző szolgálata tapasztalja, hogy az embercsempészek a görög-török uniós külső határ erősebb védelme miatt új útvonalakat keresnek, hogy menekülteket juttassanak el az Európai Unióba - írja az MTI.

2016. február 21. 15:52

Macedónia lezárta Görögországgal közös határát az afgán migránsok előtt, csak irakiakat és szíriaiakat enged át, írja az MTI a görög hatóságok közleményére hivatkozva. A macedón hatóságok állítólag azzal indokolták az intézkedést, hogy Szerbia ugyanezt teszi, írta az AP hírügynökség.

A görög hatóságok szerint a macedónok szombat óta korlátozzák az átjutást, átkutatják a határt átlépni akarókat, és útlevelet követelnek tőlük. Korábban elfogadták a görög rendőrség hivatalos dokumentumait arról, hogy az illetőt regisztrálták.

Torlódás 

A macedón lépés hatására feltorlódtak a migránsok a macedón-görög határ görög oldalán. A görög rendőrség szerint 800-an várakoztak az idomeni határátkelőnél vasárnap, és további 2750-en 55 autóbuszban a közelben. A görög rendőrség arról nem adott tájékoztatást, hogy a várakozók között milyen arányban vannak az albánok.

Macedónia először novemberben vezetett be korlátozást a migránsok beengedésében, attól az időponttól csak afgánokat, szíriaiakat és irakiakat engedett be az országba.

Az Európai Unió migránselosztási terve szerint csak a szíriaiak, az irakiak és az eritreaiak jogosultak arra, hogy részt vegyenek ebben a programban.

Új útvonalakat keresnek

Több ország hírszerző szolgálata tapasztalja, hogy az embercsempészek a görög-török uniós külső határ erősebb védelme miatt új útvonalakat keresnek, hogy menekülteket juttassanak el az Európai Unióba - írja német lapokra hivatkozva szintén az MTI.

A Welt am Sonntag és a Bild am Sonntag hírszerző szolgálatok értesüléseire hivatkozva azt írta, hogy az Égei-tengeren húzódó uniós külső határ erősebb felügyelete miatt forgalmasabbá válik a sokkal veszélyesebb - az EU-ba Egyiptomból és Líbiából vezető - földközi-tengeri útvonal. Líbia partvidéki településein már 150-200 ezer menekült várja, hogy jobbra forduljon az időjárás.

A szétszakadt észak-afrikai országból eddig főleg eritreai, szomáliai és nigériai menekültek igyekeztek átkelni az EU-ba, főleg az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetére. Most azonban növekedik a Szíriából származó menekültek száma Líbiában.

Neki az Adriának?

Szakértők szerint forgalmasabb lehet a Grúzián és Oroszországon keresztül vezető menekülési útvonal is és meglehet, hogy a macedón-görög határ lezárása után a menekültek Olaszországot célozzák meg, kitérve Görögország nyugati partvidéke felé vagy átkelve Albániába, hogy onnan nekivágjanak az Adriának. Az is előfordulhat, hogy a görög-bolgár szárazföldi határon keresztül vezető út is forgalmasabb lesz.

A Welt am Sonntag biztonsági körökre hivatkozva azt írta, hogy a határellenőrzés erősítése ugyan csökkenti a migrációs nyomást, de nem szünteti meg azt, mert Szíriában továbbra is tombol a polgárháború, a Szíria térségében működő menekülttáborok nagy részében változatlanul rosszak a körülmények és Afrika több térségét konfliktusok sújtják.

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bácskai Bicska
2017. január 18. 13:27
Többször írtam már róla: régen, 1988-ban Macedóniában teljesítettem sorkatonai szolgálatomat. Egy évig éltem közöttük, mindenfelé, körösztül-kasul bejártuk a vidékeit, az Albán határtól a görög-bolgár hármashatárig, a hegyeitől a Preszpai tóig. Gyönyörű vadromantikus tájék. De ami ettől is jobban megragadott, az a népe. A macedónok - nekünk magyaroknak - különös rokon léleknek számítanak. Cibálta őket a történelem, szétmérték őket jó néhányszor, mint minket, folyton valaki útjában álltak és máig tele vannak szomszédokkal, akik alig várják az alkalmat, hogy beléjük köthessenek. A világviszonylatban sem a kiváló terméséről híres, bányakincsek hiányában nem valami sokat ígérő földjük minden talpalattnyi részét mégis foggal-körömmel védték az elmúlt századokban, hol Bizánc, hol a török, hol a szerek vagy a bolgárok ellen. És most is jó példával járnak elöl! Orbán Viktor egyszer részarányos bátorságnak titulálta, a magyarországihoz hasonló méretű, politikai erejű országok Brűsszellel, meg másokkal szemben képviselt érdekeihez való ragaszkodást. Ha ebben Magyarország dicséretre méltóan képviselte álláspontját, úgy most gondoljunk bele a Dunántúlnyi Macedónia helyzetébe, ahol szinte a fél világgal dacol Szkopje! Szövetségesi rendszer nélkül, Uniós hátszél nélkül, pár tucat, más nációk által küldött rendfenntartó szerény, inkább erkölcsi jellegű támogatásával. Ha csak feleekkora kurázsi, elszántság lenne a Lajtán túli jóléti nemzeteknél, nem is kéne népvándorlástól tartani. Mást én sem tehetek: kimegyek a ház elé, délnek fordulok, s miközben a macedónokra gondolok, meghajolok feléjük.
Bácskai Bicska
2017. január 18. 13:23
Genau! - hogy Merkel mama is értse... A tünetek egyeznek, a kórismérv tökéletes, a látlelet pontos, és sajnos a következmények is borítékolhatóak. Az USA gyakorló terepe lett a Balkán. Már Boszniában elkezdődött a nagy kísérlet. Mintha nem tudták volna a nyugati agytrösztök, hogy a konföderatív bosnyák állam ugyanúgy halálra ítélt, mint az a szándék, ami Koszovóból európai liberális értelemben vett normális országot akart (volna) kreálni. nem ál-, hanem valós problémaként jön ehhez a párducmintára emlékeztető etnikai folt-térkép: a mindenki mindenki ellen elve. Néha nem is értem: vagy ennyire rövidlátón vakok a világpolitikát játszó öltönyös gazemberek, vagy nettó ez az ördögi terv rotyog a katlanjukban. Miért van olyan érzésem, hogy ez utóbbi aljasság a valószínűsíthetőbb, nem pedig a balf.szságuk?
Bácskai Bicska
2017. január 18. 13:23
Nem. Annyi közük van Nagy Sándorhoz, mint a románoknak Romulushoz és Rémuszhoz. Szlávok, töredèkek ősszeolvadása, az èszaki rèszen kun marafványokkal. (Kumanovo) Török, görög, cincár, goránác, soroljam-e tovább milyen színes paletta a macedón populáció származásilag.
cereal killer
2016. február 23. 20:02
"Líbia partvidéki településein már 150-200 ezer menekült várja, hogy jobbra forduljon az időjárás." - Ez a sáskajárás feltartóztathatatlan, eltipor mindent, ami civilizált és európai (volt). Eközben az EU idióta vezetői azon huzakodnak, hogy hogyan kurtítsák meg a kelet-európai munkavállalók szoc. támogatását. Azokét, akik dolgoznak, és max. 1-2 gyereket vállalnak. Csak azért, hogy a 8-10 gyerekes írástudatlan, dolgozni nem tudó és nem akaró, középkori gondolkodású, vallási fanatikus félvadakat eltartsák. Felfoghatatlan és felháborító!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!