Donald Trump felszólította Putyint a háború befejezésére
Az amerikai elnök szerint már nagyon közel egy találkozó az orosz elnökkel.
Éles kirohanást intézett Oroszország ellen Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök Berlinben. Az ukrán kormányfő szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök célja a független Ukrajna felszámolása és a nemzetközi rendszer destabilizálása; ezért a nyugati világ értékei, a szabadság, a függetlenség és a demokrácia ellen háborúzó orosz elnököt fel kell tartóztatni.
Vlagyimir Putyin orosz elnök célja a független Ukrajna felszámolása és a nemzetközi rendszer destabilizálása – jelentette ki az ukrán kormányfő szerdán Berlinben. Arzenij Jacenyuk a konzervatív CDU-hoz közel álló Konrad Adenauer Alapítvány székházában tartott fórumon hangsúlyozta, hogy az orosz elnök „megrekedt a szovjet gondolkodásmódban”, így azt hiszi, hogy Oroszország szilárdságának záloga a nemzetközi rendszer instabilitása.
A nyugati világ értékei, a szabadság, a függetlenség és a demokrácia ellen háborúzó orosz elnököt fel kell tartóztatni, ezért az EU-nak és az Egyesült Államoknak továbbra is egységesen kell fellépnie az ukrán válságban, és az EU-n belül is meg kell őrizni az egységet – hangoztatta Jacenyuk. Kijev nem akarja katonai erővel visszaszerezni az oroszbarát szakadárok által elfoglalt területeket, de el akarja rettenteni „az Oroszország által támogatott terroristákat” az előrenyomulás folytatásától, ehhez pedig fel kell szerelni az ukrán hadsereget védekezésre szolgáló új fegyverekkel – mondta.
Jacenyuk kiemelte, hogy kételkedve viszonyul a válság rendezését célzó minszki megállapodásokhoz és úgy véli, a szakadárok csak alakulataik megerősítésére és átcsoportosítására használják ki „az úgynevezett tűzszünetet”. Megjegyezte, hogy a tűzszünet életbe lépése óta az ukrán hadsereg 75 katonája esett el és több mint 500-an megsebesültek. „Ha ez a tűzszünet, akkor vajon milyen, ha tényleg lőnek” – fogalmazott az ukrán kormányfő. Kijev azonban így is mindent megtesz a minszki megállapodások végrehajtásáért, mert „csak ez a megállapodás van az asztalon”, és az ukrán vezetés el akarja kerülni, hogy a rendezés akadályozásával vádolják. Ugyanakkor a Minszkben kijelölt út csak vezet a válság enyhüléséhez, ha Moszkva is elindul rajta – mondta Arzenij Jacenyuk. A gazdaság állapotáról szólva kiemelte, hogy Ukrajnának további hitelekre lesz szüksége. Tavaly 9 milliárd dollár új hitelt kaptak és 14 milliárd dollár adósságot törlesztettek – mutatott rá, hozzátéve, hogy a nyugati pénzügyi támogatást teljes egészében hiteltörlesztésre és a hrivnya stabilizálására fordítják, a lakosság terheinek enyhítésére nem költenek, és az utóbbi bő egy évben 4 nagyszabású megszorító csomagot vezettek be.
Natalja Jareszko pénzügyminiszter a fórumon tartott előadásában kiemelte, hogy az új kormány mélyreható reformok sorát indította el, a pénzügyi rendszer stabilizálása mellett modernizálja az állam valamennyi rendszerét és küzd a korrupció ellen. Hozzátette, hogy az ukrán gazdaság várhatóan 2016-ban ismét növekedésnek indul.
Aivaras Abromavicius kereskedelmi és gazdasági miniszter méltatta, hogy az EU egyoldalúan megnyitotta piacait Ukrajna előtt. Ugyanakkor az ukrán gazdaság szereplőinek nagyobb hozzáférésre lenne szükségük az uniós piacokhoz, például a mezőgazdaságban, mert az ukrán termelők 2 hónapon belül kimerítik az EU által engedélyezett exportkvótát – mondta a miniszter.
Arzenij Jacenyuk az Angela Merkel vezette CDU-hoz közel álló alapítvány több száz érdeklődő – köztük diplomaták és kutatók – előtt rendezett fórumán hangoztatta, hogy az orosz agresszió feltartóztatása és a minszki megállapodás végrehajtása mellett a külföldi működőtőke beáramlása, a beruházási tevékenység fellendítése a legfontosabb Ukrajna számára. Különösen az energiaiparban látnának szívesen külföldi tőkét – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy az energetikát tekintve „nem megkerülni kell Ukrajnát, hanem befektetni az országban”.
Az ukrán miniszterelnök egynapos hivatalos látogatást tesz a német fővárosban kormányának több miniszterével. Megbeszélést folytat megbeszélést folytat Angela Merkel kancellárral és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszterrel, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszterrel és a nemzetközi gazdasági együttműködését és fejlesztésért felelős miniszterrel, Gerd Müllerrel.