Pusztán egy folyamat első lépésének nevezte kedden, az Európai Parlament (EP) gazdasági bizottságában Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az eurócsoport elnöke azt a listát, amelyet saját bevallása szerint hétfőn késő este kapott meg Athéntól, s amely a görög mentőprogram intézkedéseinek átalakítására vonatkozik. Az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozásán elnöklő Dijsselbloem közölte azt is, hogy egyelőre nem tud sem pozitív, sem negatív véleményt alkotni róla, mert a korábban trojkának nevezett három intézmény még értékeli a javasolt intézkedéseket. Elmondta, hogy ha az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap egybehangzó pozitív értékelést ad, akkor az eurócsoport telefonkonferencián dönt majd a lista támogatásáról.
A holland pénzügyminiszter úgy ítélte meg, hogy az új görög kormány elkötelezett a reformok mellett. Kijelentette azt is: a „Grexit”, Görögország kilépése nem volt napirenden, arról nem folyt eszmecsere, nem is hajlandó felkészülni erre az eshetőségre.
„Együtt maradunk, ez az én kötelezettségvállalásom” – jelentette ki Jeroen Dijsselbloem, aki szerint teljes mértékben haszontalan vissza-visszatérni arra, hogy egy-egy ország kilép-e, mert az euróövezetbe túl sok politikai tőkét és erőfeszítést fektettek már. „Néhány ország még gazdaságilag sérülékeny, de erre nem az a válasz, hogy elhagyják az euróövezetet, azt a védelmet és támogatást, amit jelent. A válasz az, hogy az eurót használó és uniós partnerekkel együttműködve fel kell számolni a gyengeségeket a gazdaságban és a kormányzat működésében. Sok még a tennivaló, de meg fogjuk csinálni” – hangsúlyozta a holland pénzügyminiszter.
Az eurócsoport elnöke először reagált nyilvánosan a görög választások kimenetelének tiszteletben tartását követelő hangokra, mint mondta: az valóban a görög választók akaratát tükrözi, ám az eurócsoportban 19 pénzügyminiszter foglal helyet, akik mind felelősek a saját parlamentjeik és választópolgáraik előtt. Nem csak a görög választók akaratát kell tiszteletben tartanunk – jelentette ki Dijsselbloem. „Téved, ha azt gondolja, hogy egyetlen választás eredménye átírhatja azt, ahogyan az eurózónában vagy az Európai Unióban dolgozunk. Ez nagyon furcsa értelmezése a demokráciának” – válaszolta egy ezt számon kérő EP-képviselőnek Dijsselbloem.