Megszólalt Zelenszkij jobbkeze: Ukrajna hallani sem akar a békéről, meg amúgy se elég erősek épp
Kijev szerint hiányzik az erő, és a nyugati támogatás a béketárgyalásokhoz.
A Világ Népei Lelki Egységének és Együttműködésének Nemzetközi Akadémiája elsősorban a szíriai válság rendezésében játszott szerepéért tartja érdemesnek az orosz államfőt a Nobel-békedíjra.
Az orosz törvényhozás alsóházi képviselői és közszereplők is támogatják Vlagyimir Putyin orosz elnök jelölését a Nobel-békedíjra – közölték az egyik orosz társadalmi szervezet keddi tájékoztatóján. Az úgynevezett Világ Népei Lelki Egységének és Együttműködésének Nemzetközi Akadémiája elsősorban a szíriai válság rendezésében játszott szerepéért tartja érdemesnek az orosz államfőt a Nobel-békedíjra – közölte Beszlan Kobahija, a szervezet elnöke. Elmondta, hogy javaslatukat nem egyeztették az államfővel és a felterjesztést szeptember 16-án küldték el a Nobel-bizottsághoz. A kezdeményezést Joszif Kobzon neves orosz eladóművész, az orosz törvényhozás alsóházi képviselője is támogatta. Szerinte miközben a Nobel-békedíjas Barack Obama amerikai elnök szíriai beavatkozásra készül, az orosz államfő, aki arra törekszik, hogy megállítsa a vérontást, és segítsen a konfliktusok rendezésében, inkább érdemes az ilyen elismerésre.
A Világ Népei Lelki Egységének és Együttműködésének Nemzetközi Akadémiája nevű szervezet tagjai között orosz űrhajós, dagesztáni költőnő, több volt orosz nagykövet, akadémikus is megtalálható. Az ismert személyiségek között Joszif Kobzonon kívül Jevgenyij Primakov korábbi orosz miniszterelnök, külügyminiszter neve is szerepel a szervezet honlapján az elnökség tagjairól közölt listán. Szeptember 13-án az Oroszország Hangja rádió közölte, hogy Szergej Komkov, az úgynevezett Oroszországi Oktatási Alapítvány elnöke is levelet írt a Nobel-bizottságnak, és kifejtette, hogy Vlagyimir Putyin bizonyságot tett a béke ügye iránti elkötelezettségéről. Komkov ugyanakkor nem tartozik ahhoz a körhöz, amely hivatalosan is javaslatot tehet.
A díjat a norvég Nobel-bizottság ítélheti oda egyéneknek és szervezeteknek is. A jelölésre a bizottság jelenlegi és egykori tagjai, valamint a norvég Nobel Intézet mellett a különböző országok parlamentjei, kormányai, nemzetközi jogi szervezetek, valamint jogot, történelmet, filozófiát oktató egyetemi tanárok is jogosultak. A Nobel-bizottság nem szokta kommentálni a békedíjra javasoltakról szóló híreket, mivel a jelölés titkos. A kitüntetettek nevét csak október 11. után hozzák nyilvánosságra. Az orosz elnök azonban csak 2014-ben lehet Nobel-békedíjas, hiszen az idei elismerés jelöltjeire vonatkozó javaslatokat februárig kellett beküldeni.