Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Az ENSZ-főtitkár a Palesztin Hatóságot vezető Mahmúd Abbásszal találkozott, majd sürgette a palesztin-izraeli békefolyamatok felélesztését.
Ban Ki Mun azután fordult felhívásával a szemben álló felekhez, hogy New York-i hivatalában találkozott Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével. A találkozót mindössze néhány órával azelőtt tartották meg, hogy a világszervezet Közgyűlésében szavazásra bocsátják a kérdést: „nem tag megfigyelő állam” szintre emeljék-e Palesztina ENSZ-beli státusát?
Az ENSZ főtitkára sürgette a palesztin és az izraeli vezetőket, hogy „leheljenek új életet az életfenntartó berendezésre kapcsolt békefolyamatba”. A világszervezet főtitkára hangoztatta, hogy ehhez politikai akaratra és bátorságra van szükség. Ban Ki Mun rámutatott, hogy a függőben lévő kérdések megoldásának egyetlen útja az érdemi tárgyalások újraindítása. Az ENSZ-főtitkár ismételten egyaránt elítélte az Izrael ellen Gázából indított támadásokat és ciszjordániai zsidó települések építésének folytatását.
Mahmúd Abbász New Yorkban kijelentette, hogy a Palesztin Hatóságra „rendkívüli nyomás” nehezedik az államiság elismerésére vonatkozó kérés visszavonása érdekében.A várakozások szerint a Közgyűlés meg fogja szavazni, hogy a palesztinok státusát a megfigyelő állam rangjára emeljék. Az európai államok közül Ausztria, Dánia, Norvégia, Finnország, Franciaország, Görögország, Izland, Írország, Olaszország, Luxemburg, Málta, Portugália, Spanyolország, Svédország és Svájc várhatóan igennel fog szavazni. Nagy-Britannia bizonyos palesztin kötelezettségvállalásokhoz kötötte támogató szavazatát.
Magyarország Németországhoz, Hollandiához, Észtországhoz és Lettországhoz hasonlóan tartózkodni fog a voksoláson, akárcsak Bulgária és Románia. Izrael és az Egyesült Államok, néhány más állammal együtt, nemmel fog szavazni. Valószínűleg ehhez a csoporthoz tartozik majd Csehország is, így kudarcba fulladnak azok erőfeszítések, amelyek annak a megakadályozására irányultak, hogy az Európai Unió tagállamai háromféleképpen szavazzanak. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdán elhibázottnak nevezte a palesztin törekvést, hangoztatva, hogy az erőfeszítéseknek inkább a közel-keleti békefolyamat felélesztésére kellene irányulniuk. Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő kilátásba helyezte, hogy a palesztin lépés az amerikai gazdasági támogatás csökkentését vonhatja maga után.