Megsemmisítené a „liberális fasizmust” a grúz kormányfő
Kobakhidze élesen támadta a kormányellenes tüntetéseket.
Az arab világban zajló lázongások átterjedtek Bahreinre is. A síita többség február 14-e óta tüntetett békésen, de csütörtökön a hadsereg rájuk támadt, mely során öten meghaltak, több százan megsérültek. Pénteken a temetések tiltakozó felvonulásokká változtak. A kormánypárti szunniták is utcára vonultak, a kormány kemény fellépést ígér.
A bahreini lakosság többségét adó síiták tüntetnek, mert másodrendű polgároknak érzik magukat. A hatalom a 18. század óta uralkodó család ész szövetségeseinek kezében van, ők töltik be a legfontosabb pozíciókat. Az uralkodó család az utóbbi években ugyan tett engedményeket, például 2002. február 14-én az addigi abszolút monarchia alkotmányt kapott, először tartottak választásokat, amin síita jelöltek is indulhattak. Ugyanakkor hiába a kétkamarás parlament, az uralkodó, Hamad Halifa továbbra is szinte tejhatalmat élvez. A tüntetők az uralkodó család bukását és királyság helyett köztársaságot akarnak.
A megmozdulások még február 14-én kezdődtek, itt is hamar kialakult Egyiptomhoz hasonlóan egy jelképes helyszín. A főváros, Manama központjában, a Gyöngynek (Pearl Square) nevezett hatalmas téren összpontosult a békés ellenállás, ideköltöztek a tüntetők, itt is éjszakáznak. Csütörtök hajnalban azonban a hadsereg szétverte a tábort. Az oszlatók könnygázt és éles fegyvert is bevetettek. Legalább öten meghaltak, több mint kétszázan megsebesültek, a hadsereg sokáig a mentőket sem engedte a térre.
Pénteken több áldozat temetése is tiltakozó felvonulássá bővült, és újabb tüntetésekre készülnek a síiták Manamában is. Közben utcára vonultak kormánypárti, szunnita tüntetők is. A kormány kemény fellépéssel fenyegetőzik - írja a történtekről az Index.