Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
blogen
2010. január 20. 09:41
Nem tudom. Egyrészt Közép-Ázsiában az orosz hódítás előtti kánságok politikai rendszere restaurálódott, miután már nem kellett kényszerű módon az orosz birodalmi, majd kommunista pártkeretek közt érvényesülnie. Másrészt Türkmenbasi pontosan ennek a folyamatnak volt a legjellegzetesebb képviselője, így legföljebb annyiban kapcsolódhat Spenglerhez, hogy az orosz, majd szovjet hatalom álltal pszeudomorfózisra kényszerített Turán megszabadulvá eme nyomástól visszafordult az autochton forma felé, amely jelenségekről Spengler is írt, többek közt az oroszok kapcsán is, hiszen az oroszok kultúráját is elnyomja az az erős nyugati hatás, amellyel szemben egyszerre befogadóak és iránta gyűlölettel telve védekezőek. Ám az oroszoknak esélyük sincs a sikeres védekezésre, ellentétben Turán legaljával, ahol a türkméneknek, legalábbis Türkmenbasi uralma idején sikerült lerázniuk magukról az orosz kultúra hatását, ez a folyamat, ez a lázadás ugyanakkor mostanra elbukott, az új türkmén vezetés újra a birodalomtól örökölt kulturális és politikai keretek közt keresi a boldogulása útját.