Az Aktuality.sk megjelentette Takács Előd (a Budapesti Corvinus Egyetem rektora) illetve Nagy Mohácsi Piroska (a London School of Economics and Political Science vendégprofesszora) véleménycikkét. Mint a cikkben írták,
az Európai Bizottság döntése az Erasmus-programok kapcsán több kárt okoz, mint hasznot.
„Az Erasmus+ előnyei messze túlmutatnak a tanterven. A program lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy kapcsolatot teremtsenek és barátságokat alakítsanak ki európai társaikkal életük egy olyan szakaszában, amikor világnézetük kialakulása és jövőjük tervezése zajlik” – írták. „Hogyan segíti elő az olyan európai értékek, mint a demokrácia és a jogállamiság érvényesülését, ha a magyar diákokat nem engedik ilyen kapcsolatokhoz jutni? Mit használ Európának, ha fiataljai nem érintkeznek magyar társaikkal?” – tették hozzá.
Egyik program se kedvez a politikai hatalom szereplőinek
A két szerző leszögezte, hogy se az Erasmus+, se a Horizont Európa program nem kedvez a politikai hatalom szereplőinek, sem Magyarországon, sem sehol máshol, mivel
egyik se nyújt nagy összegű támogatást, „nincs korrupciós kockázat”.
.Néhány intézmény pedig (köztük a Corvinus, emelte ki az egyik szerző), versenyeztetett közbeszerzési szabályokat vezetett be a programok kapcsán.
A britek esete
„Miután az Egyesült Királyság az EU elhagyására szavazott, az országot kizárták az Erasmus+ és a Horizont 2020 programból. Ezt a döntést azonban a brit nép hozta meg, és az EU vezetői siratták. És ezt a döntést gyorsan részben meg is változtatták. Az Egyesült Királyság felismerte, hogy az EU-val való kapcsolat megszakítása a kutatás terén nonszensz, és 2020 végén tárgyalásokat folytatott a Horizont Európa programhoz való hozzáférésről” – írták a brexit kapcsán.
„Most az EU az élen jár abban, hogy kizárja a partnereket ezekből a kulcsfontosságú programokból, amelyek nemcsak az oktatást és az innovációt, hanem az értékek és a kultúra megosztását is támogatják.
Az Európai Bizottság, hogy úgy tűnjön, mintha erősítené az EU-t, éppen az ellenkezőjét teszi”
– szögezték le.
„Az EU-nak szembe kell szállnia azokkal, akik destabilizálják. Az Erasmus+ hallgatók és a Horizont Európa kutatói azonban nem. Ha megbüntetjük őket országuk vezetőinek tetteiért, azzal magát Európát büntetjük” – zárták a cikket.
Nyitókép: Dursun Aydemir / Anadolu Agency / AFP