Lengyel lap: A V4-ekből V3 válhat, eljött az ideje egy lengyel-cseh-szlovák háromszögnek

2022. július 19. 20:16

A Jagelló Egyetemen működő Klub Jagiellonski kutatócsoport vezetője szerint Lengyelország és Magyarország kapcsolata „fagyossá vált”, míg Csehországgal és Szlovákiával „soha nem álltak ilyen közel egymáshoz”.

2022. július 19. 20:16
null

Pawel Msialek, a lengyelországi Jagelló Egyetemen működő Klub Jagiellonski kutatócsoport vezetője arról írt a Notes from Poland hírportálon megjelent cikkében, hogy nem tartja kizártnak, hogy a V4-ekből V3 válhat, hiszen a háború kitörése átformálta a tagországok közötti kapcsolatokat és erőviszonyokat.

Msialek rámutatott, hogy az ukrajnai háború komoly politikai visszhangot váltott ki Közép-Európában, a visegrádi csoport országainak (V4-ek) viszonyában is zavar keletkezett.

A cikk szerzője szerint „érdemes a lehető legjobban kihasználni ezt a lehetőséget”.

A magyarok átléptek egy határt a háború kitörése után

A kutatócsoport vezetője felidézte, hogy az ukrán-orosz háború előtt Lengyelország Magyarországgal ápolta a legerősebb kapcsolatot. „Budapest nemcsak Varsó legfontosabb partnere volt a régióban, hanem az Egyesült Királyság távozása után az EU-ban is a legfontosabb partnerévé vált” – hangsúlyozta Msialek.

Hozzátette, a két kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) és a Fidesz között nyilvánvalóak a hasonlóságok: mindkettő a vidéki, konzervatív népességre támaszkodik a liberális, nagyvárosi elitekkel szemben, amelyek jó viszonyban vannak az EU elitjével is.

A szerző ugyanakkor megjegyezte, hogy a varsói és a budapesti vezetés korábban is ellentétesen viszonyult Oroszországhoz, ám a magyarok átléptek egy határt azzal, hogy

Ez abban is megmutatkozik, hogy a magyar kormány ellenőrzése alatt álló sajtó és a lengyel média egymással szemben álló módon tájékoztat a háború fejleményeiről – írta Msialek.

A háború kitörése után a magyar politikát még Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke is bírálta, „pedig korábban az EU-tagállamok nagyobb szuverenitása ügyében egy húron pendült Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével” – emlékeztetett a szakértő.

Prága lehet az új Budapest?

Magyarország szerepének hanyatlásával párhuzamosan a lengyel-cseh kapcsolatok dinamikusan erősödnek – hangsúlyozták a cikkben. Alig néhány hónappal ezelőtt a Varsó-Prága tengely fő témája a turówi szénbánya körüli vita volt. Ez a kérdés Babiš hivatali idejének lejártáig a sok tárgyalási forduló ellenére sem oldódott meg – idézték fel.

Természetesen nem Turów volt az egyetlen oka annak, hogy a cseh-lengyel kapcsolatok nem voltak erősek. Prága bírálta a lengyel igazságügyi rendszer reformját. Nem osztotta a PiS európai politikáját sem, bár maguk a csehek is nagy szkepticizmust tanúsítottak az EU-val szemben. A cseh kormány sem támogatta a PiS-t az Európai Bizottsággal folytatott vitáiban.

A háború ugyanakkor ebben is fordulatot hozott.

A két ország azonosan ítéli meg az orosz fenyegetést, és ennek rendelik alá kétoldalú kapcsolataikat. Erre a legjobb példa a cseh-lengyel gázvezeték ügye, amelyet eddig Prága nem forszírozott, ám most már a német-cseh-szlovák hálózat kiegészítőjének tekinti. Emellett javítanák a közlekedési infrastruktúrát is, ami elérhetőbbé tenné Csehországból a lengyel tengeri kikötőket – hívta fel a figyelmet Pawel Msialek.

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Összesen 375 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kitiltott
2022. július 23. 05:30
A lengyelek mindig is jobban utaltak az oroszokat mint mi.. Annak idején az oroszok lecsíptek egy jó nagy darabot Lengyelországból.. Ennek a területnek a neve most Ukrajna.. Hát nem érdekes ?
nemo-x
2022. július 21. 08:31
Azért eléggé figyelemre méltó, hogy még amikor az ezer éves legjobb barátaink is azt mondják, hogy "gyerekek ezt máshogy kéne" akkor is ebből csak azt bírják sokan levonni, hogy mindenki hülye az Orbánon kívül. Amikor minden szövetségben az összes szövetségesünk szemben áll velünk immár sokadjára, lehet, hogy nem azért van, mert mindenki az egész világon hülye, és csak mi csináljuk jól. De még ha így is lenne mit remélünk elkerülni? A negatív következmények így is meglesznek mert benne vagyunk a szövetségekben. Vagy lépjünk ki az EU ból, a Council of Europe ból, a NATO ból, meg a V4 ből is? Már bem Nagymagyarország vagyunk, partnerek nélkül eltipornak. Van amikor az egyediség, a különcködés nem hasznos, és menni kéne az árral, nem azért mert meg vagyunk győződve róla, hogy az a jó, hanem csak hogy továbbra is partnernek gondoljon a többi. Ez a diplomácia alapja, és ezt minden erélye ellenére teljességgel képtelen felfogni a jelenlegi kormány. Baj lesz ebből, mert nem mi vagyunk az egyik leggyengébb minden szempontból, és ennek ellenére mindenkinek izmozunk.
esőember
2022. július 20. 19:09
Amúgy nekem nem tűnt fel az előző években, hogy a cseh-ukrán, vagy a szlovák-ukrán kapcsolat annyira ragyogó és baráti lett volna, hogy emiatt megérne felszámolni a V4-ek együttműködését.
esőember
2022. július 20. 18:59
A lengyeleket történelmi előzmények motiválják Oroszországhoz való viszonyukban. Bár most bölcsebb lett volna csendben maradni, mert ez nem az ő "bizniszük". Szemüket a pályán tartva erősíthették volna a védelmi képességeiket. Ennek a kotkodácsolásnak a tyúkudvarban, teátrális cirkusznak semmi értelme; a kevesebb, több. Egyébként, ha elvárják, hogy más megértse az érzékenységüket (..), akkor mi is jogosan várjuk el, hogy tekintettel legyenek a mi álláspontunkra: 1948 óta minden forradalomban, háborúban az oroszok ellen harcoltunk és nem győztünk. Ezt a "sorozatot" nem akarjuk folytatni. Ennyi. A szlovákok, csehek ellenségeskedésének indítékát nem értem. Tisztán Eu befolyásolta politikai oka van, balo-i kormányzás..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!