Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
A filozófus szerint az orosz összeomlás hirtelen jön és Putyin nem fogja túlélni a vereséget.
A HVG cikke szerint Francis Fukuyama világhírű politikai filozófus éppen az észak-macedón fővárosban, Skopjéban tart előadásokat vezetéselméletből, innen értékelte az immár két és fél hete zajló orosz-ukrán háborút. Rövid elemzésében, amelyet az American Purpose magazinban közölt még csütörtökön, 12 pontos prognózist ad:
1. Oroszország a vereség felé tart, aminek oka az inkompetens tervezés és az, hogy Putyinnak nincs számottevő tartaléka.
2. Az összeomlás hirtelen jön és gyorsan bekövetkezik.
3. Az összeomlásig már nem lesz diplomáciai megoldás, hiszen az eddigi veszteségeik alapján egyik fél számára sincs elfogadható kompromisszum.
4. Az ENSZ BT-ről megint bebizonyosodott, hogy haszontalan.
5. A Biden-kormányzat jól döntött, hogy nem vezetett be repüléstilalmi zónát és nem fogadta el a lengyel felajánlást a MIG-29-esek átadásáról, észnél voltak egy nagyon érzelmes időszakban.
6. Az egyetlen dolog, ami véget vethet a mészárlásnak, az az orosz hadseregre a csatamezőn mért vereség.
7. Putyin nem fogja túlélni ezt a vereséget, mert oda lesz az »erős ember« imidzse.
8. Az invázió már most jelentős károkat okozott a populistáknak világszerte, akik korábban egyhangúlag kifejezték Putyin iránti szimpátiájukat – a filozófus itt megemlíti a francia szélsőjobbos pártvezéreket (Éric Zemmour, Marine Le Pen), az olasz Matteo Salvinit, a brazil Jair Bolsonarót, Donald Trump volt amerikai elnököt és Orbán Viktort is, szerinte.
9. A háború jó lecke Kína számára is Fukuyama szerint, aki úgy véli, hogy az elmúlt években magas technológiával felszerelt kínai haderő feltehetően ugyanolyan siralmas teljesítményt nyújtana valós harci szituációban, mint az oroszok.
10. „Remélhetőleg Taiwan is ráébred, hogy harcra kell készülnie, ahogy az ukránok is tették.”
11. A török drónok bestsellerek lesznek.
12. Az orosz vereség nyomán újjászületik a szabadság, és „végre lerázhatjuk magunkról a demokrácia hanyatlásán siránkozó hangulatot”, 1989 szelleme tovább él, hála egy csapat bátor ukránnak – zárta rövid elemzését a filozófus.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán