A boldogító igen helyett idegenrendészeti őrizet várt egy marokkói férfire
A mézes hetekről lemondhat, kitoloncolásra készülhet.
A CDU-nak bizonyos tartalmi kérdésekben el kell határoznia magát. Interjú.
„– Ön a Merkel-korszakkal való szakítást támogatja. A pártban is ezt akarják elérni?
– Hogy jön ehhez a kijelentéshez? Egy pártelnök újraválasztása mindig vízválasztót jelent, de soha nem törést, különösen tizenhat sikeres év után nem. A CDU-n belül létezik a jogos igény arra, hogy a következő tíz évre úgy álljunk ki tartalmilag és politikailag, hogy továbbra is elérhessük a német lakosság többségét. Mindhárom jelölt erre törekszik különböző hangsúlyokkal, és talán egy alapvető különbséggel…
– … ami micsoda?
– Hogy mennyire kell egyértelműsítenünk a profilunkat. Az én meggyőződésem szerint a következő szövetségi választásnak úgy kell nekimennünk, hogy közben egyértelműen elhatároljuk magunkat versenytársainktól. Másképpen: néhány tartalmi kérdésben el kell határoznunk magunkat.
– Vegyük a migráció kérdését. Mit tart ön szükségesnek ahhoz, hogy befejeződjön a menekültdráma a Földközi-tengeren?
– A legjobb az lenne, ha ezek az emberek el sem indulnának. Európának meg kell egyeznie a kibocsátó- és tranzitországokkal, hogy az illegális és életveszélyes migrációt még a kibocsátó országokban megfékezzék. A menekültek és az embercsempészek számára azt az egyértelmű üzenetet kell megfogalmaznunk, hogy Európába jönni életveszélyes, és nem is fog sikerülni.
– Németország a jelenlegi kiutasítási gyakorlatával milyen üzenetet közvetít?
– Németország az elmúlt években történt kiutasításoknál nem mindig volt elég konzekvens, ennek meg kell változnia. Nincsenek illúzióim: nem tudunk annyi embert kiutasítani, amennyi szükséges lenne. Nézze meg Szíria példáját: a moratórium lejárt az év végén. Ennek ellenére a kiutasítások továbbra is tényszerű és jogi akadályokba fognak ütközni. Nincsenek repülőjáratok Szíriába, és földön sem lehet eljutni oda. Szíria egy polgárháború pusztította ország. Ilyenkor humanitárius akadályai is vannak a kiutasításoknak. Ezért Szíriába csak egyes esetekben utasíthatunk ki embereket.
– Mi legyen a leszboszi és a boszniai menekülttáborokban ragadt menekültekkel?
– A teljes Európai Uniónak az a feladata, hogy a menekülteknek a Balkánon vagy a görög szigeteken, a helyszínen segítsen. És az Európai Unió ezt meg is csinálja. Vannak viszont menekültek, akik nem hajlandók új szálláshelyre költözni. Az érintett államok közül néhányan nem is próbálják szétosztani a menekülteket az Európai Unió többi országa között. Ezt a humanitárius katasztrófát viszont nem lehet úgy megoldani, hogy azt mondjuk, hogy akkor mindenki jöjjön Németországba. Ez az út már nem járható.”