„Az Európai Uniónak és tagállamainak 2021-ben is számos politikai és gazdasági kihívással kell majd szembenézniük” – írja az Alapjogokért Központ a pénteken, online sajtótájékoztató keretében ismertetett tanulmánya kapcsán. Az központ összegezte, hogy hogy milyen várakozásokkal tekinthetünk 2021. elé és „mik azok a fő kérdések, melyek idén az uniós napirendet dominálni fogják”.
„2020. az európai intézmények lassú reakciójáról szólt a koronavírus-járvány elleni védekezés szempontjából.
A vírus elleni oltóanyagok engedélyezésével a védekezés új fázisba lépett. Sajnos azonban a Bizottság központosított vakcinabeszerzése lassan működik, akadozik a tagállamok közötti elosztás rendszere, miközben egyes, EU-n kívüli országok – az Egyesült Királyság, Izrael – rohamtempóban oltják be a lakosságot. Ez tovább erodálhatja az Unió intézményeibe, döntően az Európai Bizottságba vetett állampolgári bizalmat” – áll a dokumentumban.
Elsőként a koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés orvoslására alkotott élénkítő csomagot említi a dokumentum. „A Helyreállítási Alap felhasználására vonatkozó stratégiai tervek és programok tagállamok állami benyújtására és az Európai Bizottság általi elfogadására – várhatóan – 2021 első felében is sor kerül” – írják. Az elemzés szerint várható, hogy a „politikai-jogállamisági kritériumoknak az uniós források felhasználásához kötése”, azaz a jogállamisági mechanizmus konkrét jogértelmezése illetve a valóságba ültetése 2021-ben is a politikai napirenden marad.
A következő év egyik fontos kérdése lesz a genderpolitika európai kiterjesztése.
„Az Európai Bizottság 2020. november 12-én adta ki az »Egyenlőségközpontú Unió: az LMBTIQ személyek esélyegyenlőségére vonatkozó első uniós stratégiáját«. A Stratégia a következő öt évre vonatkozó célzott fellépéseket, többek között jogi és finanszírozási intézkedéseket határoz meg”– írják.
A tavalyi év végén, hosszas és nehézkes tárgyalások révén ért el megegyezést az Egyesült Királyság és az Európai Unió. Hasonlóan fontos téma lesz 2021-ben a Brexit utáni első év, amely elhozza ezen megegyezések gyakorlati érvényesülését. „2021-ben kiderül az is, hogy az Egyesült Királyság hogyan tud élni az újonnan szerzett „szabadságával”, milyen kereskedelmi, beruházásösztönzési megállapodásokat lesz képes kötni”– áll a dokumentumban.
Az Alapjogokért Központ szerint az Unio nemzetközi porondon való szerepvállalásában is fordulat várható.