A politika azé, aki elképzeli – miért toporog a magyar ellenzék?

2019. április 13. 07:32

Az ellenzéknek a saját hajánál fogva kéne kihúznia magát a csávából, amit a Fidesz képzelethegemóniája jelent.

2019. április 13. 07:32
Leimeiszter Barnabás

A politika azé, aki elképzeli. Akié a fantázia, azé a hatalom. A politikacsinálásban – a tízes évek végén egyre inkább meghatározó kontentpolitika művelésében meg pláne – a kreativitás az egyetlen mérce.

Sokan beszélnek arról, szinte közhellyé is lett, hogy a magyar ellenzéknek akkor lenne esélye megbuktatnia a kormányt, ha ő alakítaná a közbeszédet. De hát alakítja azt a villamoson levideózott, maszturbáló csöves is, különösebb társadalmi következmények nélkül – pedig a vaskos felkiáltójelek meg a Facebook-megosztások nem maradnak el.

Az alkotó képzelet kiirthatatlan a politikából, legyen az hagyományos vagy éppen kontentelvű. A pragmatizmuson, a hatalom- és becsvágyon, az intrikákon, a tömegnek való tetszelgésen túl ez jelenti a politika sajátos szépségét, ez rokonítja legforróbb pillanataiban a poézissel (gör. ποιέω, jelentése: tenni, teremteni). A politikában munkáló, drámaian szabad fantázia magyarázza azt is, hogy

a közélet semmi máshoz nem hasonlítható módon stimulál – dühbe hoz, felkavar, nevetésre késztet – bennünket.

Ezért nem lehet hosszú távon esélye annak a racionalista, technokratikus, elvekre és intézményekre épülő politikai rendszernek, amiről a felvilágosult, prózaivá lett Nyugat pampog. A materiális jólét, a siker néhány évtizedig egyben tarthat egy társadalmat, az ember költői szomja azonban végül erősebbnek bizonyul nála, és szétrombolja az elkényelmesítő status quót. Inkább választja a káoszt, mint a sivár megnyugvást. Ez minden politikai vállalkozás horizontja.

A lehetetlen helyzetekben a sajátos politikai képzelet – a lehetőségekre való különleges nyitottság – sugallja azokat a mesterfogásokat, amelyekkel váratlanul elébe tudunk vágni az ellenségnek, amelyek megbénítják őt.

A politika az ilyen mesterfogásokról szól.

Ma ez a manőverezés jelentős részben a kontentgyártás frontjára helyeződött át, a képzelet szerepe azonban mit sem csökkent: a zseniális ihletet nem helyettesíthetik a mémgenerátorok. A kontent – legalábbis az a fajta, ami politikailag hatékony – a fantázia nyomában jár.

A közbeszédet nem „alakítani”, hanem politikai képzeletünkkel megtermékenyíteni lehet.

Ennek nyomán sarjadnak ki – miközben a közélet régi struktúrái szétmállanak – új összefüggések, új meggyőződések, új illendőségek, új közhelyek: ezek szövevényében rajzolódik ki a politika új, a domináns képzelet által uralt tere.

Különféle tényezők – centrális erőtér, a baloldal megszégyenülése, totális szervezeti és szellemi széthullása, kormányzati kommunikáció és médiapolitika, a nemzetközi globalista-liberális konszenzus megrendülése, instabil világpolitikai helyzet és nem utolsósorban: gazdasági konjunktúra, a „csendes többség” viszonylagos elégedettsége – összjátéka folytán olyan helyzet alakult ki, amelyben a magyar ellenzék nehezen tud lépéselőnybe kerülni. Értsd: új politikai teret létrehozni, és azt alávetni a saját képzeletének.

Igaz: miután hosszú évekig gyújtóhangú Majtényi László-beszédekkel próbálta megdönteni a rendszert, tavaly decemberben innovatívabbat húzott, és előkereste a Saul Alinsky-kézikönyvet. Hamar kiderült azonban, hogy füstbombát dobáló burzsoá fiatalokkal meg nárcisztikus politikusutánzatokkal nem lehet forradalmat csinálni.

A helyzet változatlan:

az ellenzéknek a saját hajánál fogva kéne kihúznia magát a csávából, amit a Fidesz képzelethegemóniája jelent.

Ám az, hogy valami „lehetetlennek” tűnik, az, hogy „hátrányosak” a körülmények, nem mentség a középszerűségre. 2019-ben, a nyilvánosság folyamatos tágulásának korában főleg nem.

A politikai képzelet végtelen-végletes szabadsága mellett eltörpülnek az ilyen kifogások. A politikában a szenzációs önmeghaladás, a csoda a törvényszerűség. Nem szeretem az olcsó machiavellizmust, de annyi azért kijelenthető, hogy a politika végső soron a szerzéssel igazolja önmagát.

A közvélemény-kutatások szerint a Fidesz támogatottsága szilárd, de feltételezhető, hogy a magyar társadalom jelentős rétegei nyitottak lennének arra, hogy az ellenzék meglepje őket valamivel. A mai magyar politikai helyzet legegyszerűbb magyarázata az, hogy Orbán Viktorban megvolt és megvan a képzelet, ami gyökeresen új politikai struktúrákat volt képes megteremteni – és ha kell, átformálni, aztán megint újrateremteni azokat.

Vajon egy Tóth Bertalan, egy Keresztes László Lóránt, egy Gyöngyösi Márton, egy Fekete-Győr András, egy... Bangóné Borbély Ildikó mennyi politikateremtő képzelőerővel bír?

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2019. április 14. 10:21
Érdekes, mennyire nem képesek tanulni. Ha annak idején NEM szavaznak bizalmat Gyurcsánynak a 4-es metró és egyebek "irányításában" való további részvétel igényével, most senkisem állna ott, ahol. Ennek ellenére MA SEM képesek Gyurcsányt, az Apró unokával együtt talonba tenni. Elég lenne NEM tudomást venni róluk. Ehelyett szövetkeznek. Ez így jó. Nekünk. A legminimálisabb mértékben SEM fejlődőképesek, de mindegy, a fejlődőképesség sem lenne elég. Jelenleg az országot jól kormányozzák. Ezt ez a többszöörösen levitézlett banda képtelen überelni.
írmag
2019. április 14. 09:01
A mai Münhausen szindrómás kiemelő, Merkel példája is a csak erőlködés. A ripacs szereplés nem politizálás, csak megélhetési, felelősség nélküli celebritás kezdemény.
Töklaska
2019. április 13. 21:10
"Nem szeretem az olcsó machiavellizmust" ehhez képest elég hosszan patetizálsz róla.
kunfia
2019. április 13. 20:09
Az alkotó képzelet a cikk szerint a Fidesz ismérve:DDDDD A migránshiszti ,Soros,Brüsszel Finkelstein ötlete. A kerítés Toroczkai ötlete. A fake news szöveg Trumphtól van. A nemzeti gondolatot a MIÉPtől,Jobbiktól lopták. Még lopni is a szociktól tanultak,de ezt tökélyre fejlesztették.Utóbbiban tényleg tehetségesek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!