Strasbourgba mennek a jogvédők a titkos megfigyelés miatt

2014. május 26. 14:56

Az Eötvös Károly Intézet szerint „alkotmánysértő hatalmaskodás”, hogy a TEK bírói döntés nélkül, miniszteri engedéllyel folytathat titkos megfigyelést. Az Intézet korábban alkotmányjogi panasszal élt az ügyben, de az Alkotmánybíróság elutasította a beadványukat. Most a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordulnak.

2014. május 26. 14:56

Az Eötvös Károly Intézet közleménye szerint a Terrorelhárítási Központ (TEK) immár évek óta bírói engedély nélkül, csupán miniszteri jóváhagyással, bárki életének bármely legbenső részletét titokban megfigyelheti. Az Intézet ezt „alkotmánysértő hatalmaskodásnak” tartja, ezért a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordultak.

A közleményben felidézik, hogy korábban az ügyben már alkotmányjogi panasszal fordultak az Alkotmánybírósághoz, amit azonban elutasított a testület. Határozatában ugyanakkor megállapította az Alkotmánybíróság a titkos megfigyelés alkotmányos követelményeit. Eszerint az engedélyező miniszter a titkos megfigyelésről szóló döntését indokolni köteles. Az Eötvös Károly Intézet közleményében hangsúlyozza: akár indokol a miniszter, akár nem, jogállásánál fogva alkalmatlan a magánszféra-védelem és a titkos információszerzés mellett szóló érvek elfogulatlan és szakszerű mérlegelésére.

Szerintük az is „bizarr” logika, hogy a nemzetbiztonsági megfigyelés „politikai természete” követeli meg a nemzetbiztonsági célú titkos megfigyelések miniszteri engedélyezését, „miközben a rendőrség által bűnüldözési célból folytatott megfigyelések, helyesen, bírói engedélyhez kötöttek”.

Az Intézet az Alkotmánybíróság álláspontjával ellentétesen hangsúlyozza:  a jogszerű megfigyelés céljai soha nem politikaiak, ezért az engedélyezés mérlegelésének egyrészt jogilag kötöttnek kell lennie, másrészt azt bíróra kell bízni.

Felidézik, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróság gyakorlata szerint az ilyen megfigyeléseket külső és hatékony kontrollnak kell alávetni, szerintük azonban a miniszteri engedélyezés nem felel meg ezeknek a követelményeknek. 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tabakur
2014. május 27. 17:31
Ez most nem volt egy bölcs hozzászólás. A bírót a törvény kötelezi. Legfeljebb a bírói szabad mérlegelés jogán tolig határok közt állapíthatja meg a büntetést.Pl a vádemelésnek is van egy követelménye ami ha nem teljesül a bíró mondhatja ,hogy nincs vád de ez nem az ő hibája. Azért abba gondolj bele van Magyarországon egy fegyveres szervezet amelyik minden ellenőrzés nélkül akciózhat.Ha Viktor szól,hogy figyeljétek már meg Zsuguc Ödönt mert utálom akkor megtehetik. Ez szerinted ok.?
A_Haza Bölcse
2014. május 27. 09:49
"az ilyen megfigyeléseket külső és hatékony kontrollnak kell alávetni, szerintük azonban a miniszteri engedélyezés nem felel meg ezeknek a követelményeknek" a minisztert legalább négyévente el lehet zavarni a pártjával együtt, de egy bírót hogyan lehet számonkérni? sehogy. a bíróságok szabadon önkényeskednek, bármiféle számonkérhetőség nélkül. egy miniszternek sokkal több vesztenivalója van, becsületesebben is végzi a munkáját mint bármelyik bíró
egysegelem
2014. május 27. 08:55
A magyar tarsadalom immunrendszerenek teljes hianyat mutatja, hogy nem tiltakozik az utcan emiatt szazezer ember.
Gombóc XVI. Artúr
2014. május 27. 02:18
Majd beveszik ezt is az Alkotmányba "oszt jónapot"...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!