*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
V. évfolyam 40. szám
Magyar büszkeség: Karikó Katalin
Kisújszállástól a Nobel-díjig
2023. október 04.
*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
Hetilap
Mit jelent és mire elég a soft power – és miért áll Magyarország viszonylag jól ezen a téren?
Az orosz–ukrán háború kitörése óta egyre több nemzetközi kutatás foglalkozik a soft powerrel, indexeket, rangsorokat állítanak fel. Vizsgáljuk meg a Brand Finance tanácsadó cég legfrissebb mérését!
„A magyarok, a bitangok ellen…” – a szerb történelemtankönyvek sem kímélték hazánkat
Fasiszta Németország, fasiszta csatlós Magyarország, felszabadító partizánsereg. A délvidéki magyarirtásról pedig szó sem esik. Veczán Zoltán írása.
Fókusz
Magyar szenzáció: miután hétfőn kiderült, hogy Karikó Katalin megkapta az orvosi Nobel-díjat, kedden újabb magyar díjazottat jelentettek be.
Csak a bátor ember lehet szabad
Nehéz történelem a miénk, s hogy mennyire így van, már himnuszunk alcíme is értésünkre adja.
Magyar cég termékei hollywoodi sorozatokban
Tizennégy éve Horváth Norbert egy biztosítónál dolgozott értékesítőként, ám gondolt egy merészet, és társával nyitott egy apró függönyboltot Vesta Home néven. Ez ma az egyik legismertebb hazai vállalkozás az árnyékolástechnika területén.
Pille-alkat nélkül is csúcsra ért: 23 ÉV – 23 KÉRDÉS a visszavonuló Márton Anitához!
Nincs benne hiányérzet, továbbra is az atlétika közelében maradna, szeretne visszaadni abból, amit a sportágtól évtizedeken át kapott. Márton Anita súlylökőklasszisunkkal összegeztük fényes karrierjét.
Utazás Amerika mélyére
A tengerparti nagyvárosokon túli, valódi Amerikát ismerhetjük meg a Mississippi völgyében, annak minden szépségével és látványos társadalmi problémáival együtt.
Az Oscar-gála helyett inkább paradicsomszószt főzött, unokái közül ketten is magyar származásúak – portrénk a 89 éves Sophia Lorenről!
Loren idősebbik fia 2004-ben Budapesten, a Szent István-bazilikában vette feleségül Mészáros Andrea hegedűművészt.
Balaton, bor és gasztronómia
Szeptember végén négy napon át csaknem ötven kiállító, köztük a Balaton–Veszprém–Bakony régió minőségi gasztronómiai szereplői, éttermek, borászatok, valamint két vendégország, Argentína és Franciaország kulináris különlegességei várták a látogatókat Veszprémben, a Balaton Wine & Gourmet fesztiválon.
Külföld
Mutatjuk, kik is valójában Oroszország „barátai” – tényszerűen, adatokkal alátámasztva, túl a politikai lózungokon
A Nyugat már hosszú ideje igyekszik elszigetelni Moszkvát a nemzetközi közösségtől, az orosz fél pedig úgy tesz, mintha mindezt meg sem érezné. Mi is a helyzet valójában?
Harmadszor is Fico?
Harmadik alkalommal kerülhet hatalomra Szlovákiában Robert Fico: a választók újraosztották a lapokat, és egy régi arc lehet az újabb idők vezetője.
Tiszta víz az uniós pohárba
Nagyon előrehaladt az EU föderalizációjának terve – épp az unió szétszakadását érhetik el vele.
Közélet
A birodalmak jönnek-mennek, mi pedig maradunk – mert „az igaz ügy örökre veszve nem lehet”
Történelmünk arra tanít minket, hogy lehet akármilyen fejlődés az országban, ha nem a nemzeti érdek szerint valósul meg, akkor végső soron nem minket fog gazdagítani. Máthé Áron írása.
A hőseinkre emlékezni és emlékeztetni kell
175 évvel ezelőtt, 1848. szeptember 29-én a győztes pákozdi csatában született meg az önálló magyar honvédség.
Kisújszállástól a Nobel-díjig: egy magyar kutató történelmi sikere
Egész életét a tudománynak szentelte, és most megkapta érte a létező legnagyobb elismerést: idén kutatótársával együtt Karikó Katalint jutalmazták az orvosi Nobel-díjjal. Pályája minden állomása igazolja elhivatottságát, amelyről egykori tanára is mesélt lapunknak.
Az antifa a modern Ku-Klux-Klan
A szélsőbaloldali ideológiájú mozgalom szeretné eltörölni a rendőrséget, a határokat, az Egyesült Államokat és a kapitalizmust.
Könyvek a jövőről
A térkép a fejünkben
Milyen sors vár az országra, amelynek vonalzóval húzzák meg a határait? Mi az, hogy exklávé, és vannak-e még olyan részei a Földnek, amelyekre egyetlen ország sem tart igényt? Egy töprengő holland tíz évet felölelő utazása a világ legfurcsább országhatárai mentén.
Élet
Gyógyító hang egy őrült világban
Mindvégig azt akartam megérteni, mitől más az, aki énekel, mint aki nem – vallja Lovász Irén. A népdalénekessel Gyógyító hang című lemezének bemutatója apropóján beszélgettünk paraszti kultúráról, álruhában megjárt csángóföldi gyűjtésekről, nőiségről és a kollektív tudattalanban való kutakodásról.
Gondoskodom, tehát vagyok
A kollektív felelősségvállalás szükségességére hívja fel a figyelmet a Ludwig Múzeum Vigyázat, törékeny – Handle with Care című új kiállítása.
Posztmodern pogányság helyett
Drámai léptékű az elvallástalanodás szerte Európában és immár hazánkban is.