Dobozi Gergely írása a Mandiner hetilapban
Február közepén döntött az Európai Unió Bírósága: az uniós joggal összhangban áll a jogállamisági mechanizmus. Az ítélet egy csaknem egy éve húzódó jogvitára tett pontot. Magyarország és Lengyelország illusztris társaság ellenében küzdött: a másik oldalon az Európai Bizottság és az Európai Tanács állt Belgium, Dánia, Németország, Írország, Spanyolország, Franciaország, Luxemburg, Hollandia, Finnország és Svédország támogatása mellett. S bár a pert hazánk elvesztette, ez a fejlemény pusztán részleges kielégülést jelenthet a Magyarországgal és Lengyelországgal szemben állóknak. A jogállamisági mechanizmus ügye ugyanis most kerül vissza a jog elefántcsonttornyából a politikai küzdőtérre.
Az Európai Bizottság az ítélet birtokában visszavonul, és az aktiválás előtt nekikezd a mechanizmus tanulmányozásának. Teszi mindezt az Európai Parlament nyomása alatt; a balliberális többségű testület hónapok óta „vért kíván”, perrel fenyegetve a hezitáló bizottságot. Ha utóbbi végül cselekvésre szánná magát, hónapokon keresztül tartó egyeztetési folyamat indulna meg a célba vett tagállammal. A hosszas egyeztetés után a végső döntés joga az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanácsot illeti.
A testület ebben a tárgykörben minősített többséggel határoz: a döntés akkor számít elfogadottnak, ha a tanács szavazó tagjai közül a részt vevő tagállamok népességének legalább 65 százalékát képviselő 55 százalék mellette voksol. Ennek az egyeztetésnek a horizontja pedig messze túlmutat a neoliberális-konzervatív párharc narratíváján, a vitában már a politikai pragmatizmus dominál. Korántsem biztos tehát, hogy a bizottság egyáltalán képes aktiválni ezt a politikai fegyvert.
Politikai fegyver rossz kezekben
„Az Európai Unió Bírósága ma politikai döntést hozott a gyermekvédelmi törvény miatt” – kommentálta Varga Judit igazságügyi miniszter az ítéletet, szerinte ugyanis a jogállamisági mechanizmus arra szolgál, hogy erőnek erejével kényszerítsék rá az uniós tagállamokra a brüsszeli progresszív-föderalista narratívát. A baloldali sajtó hevesen bírálta a tárcavezetőt a jogállamisági mechanizmus és a gyermekvédelmi törvény összemosása miatt, pedig ő csupán áttekintette, hogy miket nyilatkoztak a gyermekvédelmi törvény kapcsán az uniós politikusok.
Örvendetes, hogy Hollandiában jogállami keretek között virágzik Európa legnagyobb drogpiaca?”