Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Fontos, józan ítélet született egy spanyolországi bevándorlási ügyben, amely akár az illegális migránsok azonnali visszatoloncolási eljárását is felgyorsíthatná – kérdés, mennyire történhet paradigmaváltás ebben a sokaknak kényes témában.
Vargha Márk írása a Mandiner hetilapban.
November 19-én a spanyol alkotmánybíróság ítéletével megerősítette az Emberi Jogok Európai Bíróságának az azonnali visszafordítás (angol szóval pushback) kapcsán hozott, spanyol vonatkozású februári határozatát. A döntést a hatékony uniós határvédelem hívei akár mérföldkőnek is tekinthetnék, mégis kérdéses, hogy fordulatot hozna a migrációs tárgyú jogalkalmazásban.
Az európai migrációs csaták nemcsak a szárazföldi és tengeri határoknál, hanem a tárgyalótermekben is folynak. Illegális bevándorlással összefüggő intézkedései kapcsán először állt büntetőbíróság elé egy volt miniszter: az olasz Matteo Salvinit emberrablással vádolják, ítélet jövőre várható. Nello Musumeci szicíliai tartományi elnök a központi kormánnyal csapott össze. A közigazgatási per – amelynek tárgya az volt, hogy a közegészségügyi veszélyhelyzetben gyakorolt hatásköre kiterjedhet-e a sziget táboraiban uralkodó higiéniai és távolságtartási helyzet elégtelensége miatt a létesítmények lezárására – eljárásjogi okokból megszűnt.
Az európai migrációs csaták a tárgyalótermekben is folynak”
A kerítésmászók veresége
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának másodfoka, a Nagykamara február 13-án az alperes Spanyolországnak adott igazat az öt éve folyó N. T. és N. D. kontra Spanyolország perben. A határozatot a spanyol alkotmánybíróság minapi ítélete is megerősítette. Mi is volt a jogvita tárgya?
Az Afrika partjainál fekvő, 12 négyzet-kilométeres spanyol várost, Melillát három párhuzamos kerítés választja el Marokkótól. A kissé homorú külső kerítés 6, a középső 3, a belső ismét 6 méter magas. A spanyolok éjjel is látó, fejlett kamerarendszerrel, mozgásérzékelőkkel, valamint a legtöbb helyen mászásgátló rácsokkal szerelték fel a hármas kerítést, amelyen négy legális határátkelőhely található. A felperesek – N. D. 1986-os születésű, mali és N. T. 1985-ös születésű, elefántcsontparti állampolgár – úgy döntöttek, hogy az átkelőknél való jelentkezés helyett a kerítés megmászásával jutnak be az Európai Unió területére. Hogy ezt eséllyel tehessék, csatlakozniuk kellett az egyik tömeges kerítésostromhoz, amely Melillában – és a másik enklávéban, Ceutában – is elő-előfordul. 2014. augusztus 13-án hajnalban körülbelül kétórás eltéréssel két roham is érte a rendszert. Az elsőben 600-an vettek részt, közülük 500-nak nem sikerült eljutnia a belső kerítésig. A két felperesnek igen, és órákat ültek a kerítés tetején, mígnem délután a spanyol határőrök létrával le nem terelték onnan.
Az azonnali visszafordítás a tengeri határokon is régóta bevett gyakorlat”