„Két Donald túl sok a politikában” – Donald Tusknak üzent a volt miniszterhelyettes
A Magyarországon politikai menedékjogot kapott Marcin Romanowski világosan fogalmazott.
A lap szerint az EU-nak keményen kell fellépnie a „demokráciát fenyegető belső veszélyekkel szemben”.
Vezércikkben fejtette ki a Financial Times, hogy Brüsszel jogosan gyakorol nyomást Magyarországra és Lengyelországra a jogállamisági reformok terén. Mint írták, „az Európai Bizottságnak keményen kell fellépnie a demokráciát fenyegető belső veszélyekkel szemben”. A lap szerint új front nyílt Brüsszel és az „EU kínos csapata” között a jogállamiság és a demokratikus kormányzás terén.
Mindenki nagy meglepetésére, az „EU kínos csapata” alatt a lap Magyarországra és Lengyelországra utalt.
Miután bemutatták Lengyelország helyzetét amely a látásukban elkeserítő, kifejtették, hogy „soha nincs jó alkalom arra, hogy az ember jelentős külföldi támogatásokat veszítsen, de ez a pillanat rosszabb, mint a legtöbb. [...] Ugyanez igaz az EU másik enfant terrible-jére, Magyarországra is, amelynek gazdaságélénkítési tervét nem hagyták jóvá, és amely a korrupció elleni küzdelemben elért rossz eredményei miatt felfüggesztett támogatásokkal néz szembe”.
„Miután megmutatta pénzügyi izmait és látta a reakciót, Brüsszel jól teszi, ha kitart ezen az úton. Nagy a kísértés, hogy elkerülje a konfrontációt egy olyan időszakban, amikor egy külső ellenség megpróbálja megosztani Európát. Ez hiba lenne. A liberális demokratikus modelljét fenyegető külső fenyegetés még fontosabbá teszi, hogy Európa egyre keményebben lépjen fel az otthonához közelebbi fenyegetésekkel szemben” – zárták.
Nyitókép: Mandiner Archív