A futball gyarmatosítása

2022. szeptember 09. 12:57

A volt gyarmatok milliárdosai egymás sarkát taposva fektetnek be az európai és főleg az angol futballban, fölvásárolják a tradíciót, az éppen a hagyomány miatt vonzó és erős brandeket.

2022. szeptember 09. 12:57
null
Szöllősi György
Nemzeti Sport

„Amikor tavaly tavasszal bejelentették az aztán gyorsan hamvába holt európai labdarúgó Szuperliga-kezdeményezést, amelynek célja, hogy állandó bajnokságba szervezze a világ legjobb csapatait, a többieket pedig kizárja onnan, szomorúan kellett megállapítanunk, hogy az úgynevezett globalizáció nem a futballkultúra újabb és újabb fellegvárait hozta létre ott, ahol korábban ilyen nem volt, ellenkezőleg: jószerével két (de inkább egy) országba koncentrálta a legjobbnak tartott csapatokat: a 12 alapító klubként kihirdetett együttesből hat volt angol és három spanyol.

A szupermodern liga tehát akkor sem nagyon nézett volna ki másként, ha két-háromszáz évvel ezelőtt hozzák létre a legnagyobb gyarmatbirodalmak központjaiban. Ráadásul a leginkább azért nem lett semmi a Szuperligából, amint azt pénzügyi szakemberként Csányi Sándor UEFA-alelnök már a bejelentés napján megjósolta, mert a Premier League szembement a kezdeményezéssel, hiszen az angol bajnokság ma már maga a megvalósult szuperliga: beszippantja a legjobb játékosokat, edzőket, befektetőket. Ahogyan egykor a gyarmatokról, ha kellett, erőszakkal hordták el az értékeket és a munkaerőt, úgy ma önként (a tőke és a piac gravitációjának engedve) áramlik ide minden és mindenki, ami és aki a futballvilágban fontos.

A volt gyarmatok milliárdosai egymás sarkát taposva fektetnek be az európai és főleg az angol futballban, fölvásárolják a tradíciót, az éppen a hagyomány miatt vonzó és erős brandeket, miközben szépen lassan föl is élik az évszázados futballkultúrát éppen azáltal, hogy nemzetközi szakmai teamek irányítanak világválogatottakat, távol-keleti fogyasztói igényeket kielégítve. Évtizedek óta zajlik a klubok és válogatottak saját karakterének elkenése, összemosása, s míg a Szuperliga kezdeményezői látszólag a helyi szurkolók elkeseredett, a hagyományokra hivatkozó tiltakozásától hátráltak meg, valójában ők már csak szükséges rosszként, legfeljebb biodíszletként vannak jelen a bizniszben, amely a globális futball- és fogadási piacra, nemzetközi szurkolótáborra, amerikai bankok és tőkealapok érdekeire épül.

Természetes ragaszkodással kapaszkodunk a körülöttünk szétmálló európai kultúra még erősnek tetsző reprezentánsaiba, a régi, nagy futballklubokba és bajnokságokba, ám sajnos észre kell vennünk, hogy a szívünknek oly kedves díszletek mögött kicserélődött a társulat, új a rendező, az igazgató és a repertoár is, s lassan mi magunk is kiszorulunk, elszokunk a nézőtérről. A Szuperliga beindításának anyagi fedezetét a GP Morgan Chase amerikai befektetési bank adta volna, ötmilliárd dollárt szánt erre a célra, miután az amerikai üzleti világ ingerküszöbét átlépte a gyöngülő Európa kulturális csodája, a foci.

Az amerikai érdekcsoportok pillanatokon belül átvették az irányítást a FIFA-ban is azután, hogy az nem ítélte az Egyesült Államoknak sem a 2018-as, sem a 2022-es labdarúgó vb-t (a 2026-ost azóta már igen), és a régi szurkolók sokszor elkeseredett tiltakozása ellenére amerikaiak kezébe kerültek olyan emblematikus angol klubok, mint a Manchester United, a Liverpool, az Arsenal vagy legújabban a Chelsea. Nem kell tehát amerikai pénzből gründolt Szuperliga,ha az arra kiszemelt csapatokat egyenként is fel lehet vásárolni az egykori gyarmatbirodalom, sok szempontból ma is akként működő központjában.”

Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
okoskodó fórumlakó
2022. szeptember 10. 09:55
Nem szeretem Szőllősit. A Puskás-hagyatékot azonban jól kezeli, és elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy Puskás ma népszerűbb, mint valaha. Ugyanakkor ebben az írásában is van igazság, nem is kevés. Valóban kiöli az identitást a fociból a globalizmus. Ezért is sajnálom, hogy a Fradi (amelyet a csőd szélről hozott vissza Kubatov, és felépített egy európai szinten is működő klubmodellt) gyakorlatilag csak és kizárólag külföldiekkel, azon belül is afrikaiakkal éri el az amúgy jó eredményeit. Jó volna magyar gyerekeket is beépíteni, de valahogy nem megy. Nézzük csak meg a Pflzent, amely 10 (!) cseh játékossal állt fel. Nem haladnak jó irányba a dolgok, attól tartok.
Ekeke
2022. szeptember 10. 08:16
Szeptembertől gazdát cserél az olasz bajnok AC Milan labdarúgóklub, melyet az amerikai RedBird nevű befektetési cég vásárol meg. Az egyesület szerdai tájékoztatása szerint a klubot 2018 óta birtokló, szintén amerikai Elliott Management mindenben megállapodott a RedBirddel és a két fél aláírta az akvizícióról szóló végleges szerződést. Ez alapján az AC Milan 1,2 milliárd euróért cserél gazdát, s a tulajdonosváltás szeptemberig megtörténik.
pemete jakab
2022. szeptember 09. 22:24
"A volt gyarmatok milliárdosai egymás sarkát taposva fektetnek be az európai és főleg az angol futballban, fölvásárolják a tradíciót, az éppen a hagyomány miatt vonzó és erős brandeket." Bezzeg a magyar modell - közpénzmilliárdok a klubokhoz - megmutatta, mi az eredményes foci titka.
Káj-Ármin
2022. szeptember 09. 19:18
Érdekes, hogy mért most jött ki ez az írás "Szőlő"-ből. Tényleg érdekelne... Fura, hogy mindezt a FourFourTwo volt hazai főszerkesztőjeként mondja... Valahol nem is olyan rég "udvari fősportújságíró"-nak titulálták, ami lehet, hogy egy kicsit erős, de azért van benne valami. Nekem ő mindig egy kicsit sok volt: rengeteg gitt-egyletet alapított, rengeteg fölösleges megemlékezést, hacacárét szervezett, egy valódi MC (Master of Cerenomy - ceremóniamester) veszett el benne DE a "Puskás"-könyve, asszem talán 2004 vagy 2005-ből nagyon igényes, és szép munka!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!