Átléptek minden határt – már az oroszok is kiakadtak azon, hogy Ukrajna mit művel Magyarországgal
Egyre durvább eszközöket választ Kijev.
A tavaly elfogadott új ukrán földtörvénnyel megszűnt az adásvételt tiltó moratórium. A reformot a washingtoni székhelyű Nemzetközi Valutaalap (IMF) kérte, cserébe egy újabb hitelcsomagért.
Ukrajna nagy része jó minőségű termőföld, mely óriási mezőgazdasági értéket jelent, sokáig az ukrán törvények alapján csak bérelni lehetett, vásárolni nem, azonban az IMF nyomására Zelenszkij jóváhagyta tavaly nyáron, hogy értékesíthessék a földeket. A vásárlási moratórium húsz évig volt érvényben, azok a gazdák, akiknek csak aprócska földjük volt, amelynek művelése nem volt jövedelmező, inkább bérbe adták a területet – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A kisbirtokok így nagy mezőgazdasági vállalatok befolyása alá kerültek, amelyek aprópénzért cserébe használták az értékes feketeföldet. A Zelenszkij-kormány a moratórium feloldása után földprivatizációba kezdett, és lehetővé tette a termőföldek vásárlását Ukrajnán kívüli gazdasági szereplőknek is.
Az ukrán föld többé már nem az ukránoké
Zelenszkij ukrán elnök korábban rémtörténetnek nevezte, hogy nagyvállalatok ráteszik a kezüket az ukrán termőföldekre. A The Wall Street Journal korábbi cikke szerint Kína már 2013-ban fél évszázadra szóló bérleti szerződést kötött a legjobb ukrajnai termőföld kilenc százalékára, ami az ország teljes területének öt százalékát jelenti.
Kiemelt kép: AFP