Elkészült a világ egyik legjobban várt épülete
A millennium óta nem volt ilyen „kulturális beruházási boom” Magyarországon – emelte ki Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a Magyar Zene Háza sajtóbejárásán. Felhívta a figyelmet arra is, hogy nem volt még olyan periódusa a magyar történelemnek, amikor ennyi közpénzt fordítottak kulturális intézmények felújítására, létrehozására, „új csodák születésére”, mint az utóbbi években.
A tíz éve indult projekt eredményeként elkészült Magyar Zene Háza olyan különleges zenei beavató intézmény lesz, amelyhez hasonló nincs a világon – mondta Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa. Hangsúlyozta: a japán sztárépítész, Fudzsimoto Sou által tervezett épület azt bizonyítja, hogy a XXI. század építészeti nyelvén is lehet a Városligethez méltó csodákat teremteni. A nemrég megújult Szépművészeti Múzeum és Millennium Háza, a most elkészült Magyar Zene Háza, majd az Új Nemzeti Galéria világszínvonalú kulturális tengelyt alkotnak majd, miközben teljes körűen megújul a liget zöldfelülete is. Kiemelte: több zöld és több kultúra költözik a Városligetbe.
A Liget Budapest projekt jelenleg az egész nyugati világ legnagyobb kulturális fejlesztése – jegyezte meg Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója. Beszédében emlékeztetett a Szépművészeti Múzeum és a Millennium Háza átfogó felújítására, arra, hogy megépült az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ, valamint megnyílt az újjáépített komáromi Csillagerőd, és hozzátette, hogy a városligeti parkfejlesztés eddig átadott elemei már több millió látogatót vonzottak.
A Városliget Zrt. vezérigazgatója kérdésünkre elmondta: kiemelt figyelmet fordítottak a klímabarát megoldások alkalmazására a Magyar Zene Házánál, és beszélt arról is, halkultak-e a kritikák a liget megújulása körül, valamint elárulta, kik fogják megtölteni élettel a japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett épületet.

Mennyire működik majd fenntarthatóan az intézmény?
Az egész Városligetben az egyik központi gondolat az volt, hogy egy zéró emissziós, azaz zéró levegőterheléses zóna jöjjön létre. A célunk az volt, hogy az új épületek, melyek a korábban burkolt felületek helyén jöttek létre, ne terheljék a ligetet. A Magyar Zene Házánál ez csodálatosan alakult, összesen 120 talajszondát helyeztek a föld alá, amelyek a geotermikus energiát szolgáltatják. Még egy rendkívül bonyolult, de innovatív megoldást is el tudtunk érni: az épület hűtését távhűtés biztosítja, melyet a szomszédos Műjégpálya energiakapacitása biztosít. Ezekből is látszik, hogy a „Ház” nem csak dizájnjában egy kiemelkedő épület, hanem tényleg tudja azokat a XXI. századi kritériumokat, melyek kíméli a környezetet. Nincs gáz alapú fűzés, nincsenek kémények, a zérót közelíti a környezeti környezeti terhelése.
Milyen a Városliget megújulásának a megítélése külföldön és itthon most?
Pozitív irányba változott, hiszen a valósággal azért nehéz vitatkozni. Amíg a parkmegújítás, a játszótér és a kulturális intézmények csak a tervezőasztalon léteztek, addig akár jogos kérdések is felmerülhettek, de most, hogy sorra készülnek el, amiket terveztünk, a kritikus megjegyzések is elhalkultak. Az emberek, legyenek budapesti, helyi lakosok, vidékiek vagy külföldiek, nagyon szeretik a megújuló Városligetet. Ahogy Baán László említette az előbb, a CNN is foglalkozott velünk, mégpedig azért, mert a Magyar Zene Házát beválasztották az idei év legjobban várt épületei közé a világon. Az épületet eddig is díjazták, díjazni is fogják, bízom benne, hogy a zenei szakma is szeretni fogja, de a legfontosabb kérdés, hogy hányan fogják szeretni. Meg vagyok róla győződve, hogy rengetegen.
Itt állunk egy multimédiás könyvtár előtt. Ki a célközönség?
Mindenki! Azonban van egy fontos célunk: azt szeretnénk, hogy ne legyen olyan magyar iskolás gyermek, akinek legalább egy énekórája ne lett volna itt. Egészen más, amikor valaki az iskolapadban hall a zenéről, vagy pedig ebben a „szentélyben”, ahol a legmodernebb technológia segítségével tudnak tájékozódni, tanulni. Nagyon bízom benne, hogy a valódi életet a hétköznapokban a gyerek fogják biztosítani az épületben, esténként vagy hétvégente pedig az egész család ki tud kapcsolódni majd.
Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője közölte, az intézmény célja, hogy legyen a magyar zene otthona, de épüljön be az európai kulturális vérkeringésbe is. A Magyar Zene Háza hármas funkciót tölt be januártól: otthont ad koncerteknek, táncházaknak és közösségi zenéléseknek, hangsúlyos tevékenység lesz benne az oktatás és a zenepedagógia, miközben interaktív állandó és időszaki kiállítások, hangdóm és kreatív hangtér is várja majd a látogatókat – mondta.
Rövidesen elkészül az állandó kiállítás, amely az európai, s benne kiemelten a magyar zenetörténet fordulópontjain vezeti végig a látogatókat. A Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben című, ezer négyzetméteren felépülő tárlat látogatói egy élményekkel teli történetet járhat be interaktív módon, téralapú fejhallgatók segítségével. A kreatív hangtérben nem hagyományos hangszereket lehet kipróbálni, a hangdóm pedig egy kupola alakú térben 360 fokos vetítéssel és több mint harminc hangszóróval teszi térben is átélhetővé a zenét, egyszerre akár ötven látogató számára – ismertette. Összeállt már az első félév programnaptára is, amely változatos műfajokkal, a fiatal művészeket előtérbe helyezve várja a közönséget – mondta el az ügyvezető.
Nyitókép: Ficsor Márton, Mandiner
Összesen 72 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Remélem Geli közzéteszi felháborodását, hogy a kormány tönkreteszi a Ligetet.
#StopLiget
#StopStop
A kultúra nem rólad szól, nem téged látni a Radnótiban, a Vígszínházban, a Katonában, a Zeneakadémián........te az aluljárók szintjét hozod, Márki és Jakab, az újnácik egyenruháját.
Az épület gyönyörű, a kultúra embere számára minden ilyen beruházás örömet jelent.
Persze jönnek a nekifeszülők.....Jurij Trifonov - csak szólok, hogy zsidó származású író volt - Planetáris szenvedély című könyve jut az eszembe, tényleg, milyen indulatok horgadnak fel egy kulturális igazgyöngy kapcsán.
A mai korra is jellemző Válságban című könyvének fülszövege.....ez a mindennapi létezésünk óriási próbatétel. nem kell róla lenézően beszélni, és nem kell azt gondolni, hogy nem méltó az irodalmi megörökítésre. Hiszen ez maga a valóságos élet, , amelyben korunk etikája testet ölt, s amely magatartásunkat minduntalan ismét mérlegre teszi. Bonyolult és kusza struktúrájában kapcsolatok, nézetek, , barátságok,, ismeretségek, , ellenségeskedés, pszichológia és és ideológia keverednek és kavarognak. A nagyvárosi ember napról, napra, óráról órára érzékeli a struktúra mágneses hatását, és ez néha szinte darabokra szaggatja. Állandóan választania, döntenie kell, valamit le kell győznie, fel kell áldoznia. belefáradt? Sebaj, majd valahol megpihen Mert itt a mindennapi élet állandó forrongásban van, harc folyik, és soha nincs fegyverszünet."
Mi változott a világunkban? Próbáld letenni a fegyvert, hátha lesznek követőid. Egyszer rá kell jönnöd, hogy akikért ma harcolsz - a balliberális pártok - nem érdemelnek meg.....
Az aluljáróban mikor árulhatsz tökmagot.....megértem, hogy nálad ez a megélhetés kérdése.
Látom, hogy te is csak az itt kutyát sétáltatók intelligencia szintjét képviseled.....
Bejelentkezés