Orbán Viktor és Gerhard Schröder Bécsben: „Az oroszok és az amerikaiak is az erő nyelvén beszélnek, ha a szaguk nem is ugyanolyan”
Schröder szerint a német és francia vezetőknek Orbánt kellene követniük. Tudósításunk a Weltwoche bécsi békecsúcsáról.
Hogyan lehetséges, hogy az egykori szociáldemokrata kancellár, a konzervatív Orbán Viktor és a liberális Die Welt egykori főszerkesztője 2024-ben Bécsben egy beszélgetésen vesznek részt?
Nyitókép: Eva MANHART / APA / AFP
Október 31-én nagyszabású esemény zajlott Bécsben, amelyet Svájc legjelentősebb politikai hetilapja, a Weltwoche szervezett. Gerhard Schröder volt német kancellár és Orbán Viktor magyar miniszterelnök beszélgetett, a svájci sztárújságíró, Roger Köppel moderálásával.
Amikor 2005-ben Erasmus-ösztöndíjas hallgatóként ‒ ma már ezt sem engedi az EU a magyar fiataloknak ‒ Heidelbergben tanultam, Németország kancellárját Gerhard Schrödernek hívták, és az akkori kedvenc lapom, a Die Welt főszerkesztője, a beszélgetés moderátora, Roger Köppel volt. A beszélgetés utáni vacsorán alkalmam nyílt beszélgetni mindkét, nem magyar résztvevővel, és felmerült bennem a kérdés:
hogyan lehetséges, hogy az egykori szociáldemokrata kancellár, a konzervatív Orbán Viktor és a liberális Die Welt egykori főszerkesztője 2024-ben Bécsben egy beszélgetésen vesznek részt?
A választ a beszélgetés során hamar meg is kaptam, amikor a magyar miniszterelnök az európai politikát elemezte.
Látom, hogy az európai politika hagyományos szerkezete, amire az európai siker, európai pártrendszerek és erős kormányok épültek, megszűnőben van
– fogalmazott Orbán. Mára viszont teljesen új kérdések kerültek napirendre: nem a tőke, a munka, az elosztás és az igazságos bér kérdései, hanem a háború, a migráció, a gender, gyermekeink jövője és a muszlim-keresztény együttélés.
Ezt is ajánljuk a témában
Schröder szerint a német és francia vezetőknek Orbánt kellene követniük. Tudósításunk a Weltwoche bécsi békecsúcsáról.
„Ezek nem bal-jobboldali kérdések” – szögezte le a miniszterelnök, sőt: „felbomlóban van a hagyományos európai jobb-bal pártstruktúra, és valami új van születőben”.
Ezt is ajánljuk a témában
Közismert, hogy hazánkra első számú kereskedelmi partnerünkként Németország hatása a legerőteljesebb. Épp ezért ad aggodalomra okot, amire Orbán Viktor is rámutatott.
Szerinte ezt a folyamatot kell felgyorsítani minden európai tagállamban, de különösen a kulcsfontosságú országokban, Németországban és Franciaországban kell az átalakulásnak minél gyorsabban végbe mennie. „Az »új közép« az emberek szívében már megszületett, de ezt a politikai elitnek most követnie és képviselnie kell” – mondta Orbán Viktor.
Azt gondolom, hogy ez az oka annak, hogy egy olyan beszélgetés, amely 20 évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna, most Bécsben, korábban teljesen más utat járó szereplőkkel létrejöhetett.
Új problémák új, korábban elképzelhetetlen szövetségeket hoznak létre. Ilyen egyszerű a magyarázat, és ez ellen nem fog hatni semmilyen „fasisztázás” vagy „putyinozás”, mert a valóság ennél jelenleg sokkal izgalmasabb és érdekesebb.
Öröm és intellektuális kihívás jelen lenni, látni és hallani ezeket a szülési fájdalmakat.
Ezt is ajánljuk a témában
Bécsből jelentkezett Roger Köppel svájci véleményvezér, a Weltwoche főszerkesztője, aki a lap bécsi rendezvényén Orbán Viktort és Gerhard Schröder volt német kancellárt faggatta.