Hatalmas a káosz a Magyar Péter tüntetésén szónokló polgármester után
Se szmsz, se alpolgármester, de még szakbizottságok sincsenek Szigetszentmiklóson.
Régóta húzódó vitákat sikerült lezárni Szigetszentmiklóson.
Nyitókép forrása: Facebook
Talán mindent elmond a Nagy János-féle városvezetésről (és a személye körüli kedélyekről), hogy Szigetszentmiklóson csak a november 18-i hétfői képviselő-testületi ülésen jutott el szavazásig alpolgármester személyéről szóló javaslat. Holott vonatkozó jogszabályok alapján már az alakuló ülésen muszáj lett volna minimum egy helyettest megválasztania a testületnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Se szmsz, se alpolgármester, de még szakbizottságok sincsenek Szigetszentmiklóson.
Tény, alpolgármesteri kérdésben is összevissza bukdácsolt a város első embere.
Az egykoron a szivárványkoalíció, valamint Márki-Zay Péter támogatását szintén maga mögött tudó, azonban idén tavasszal Magyar Péter mellett felszólaló ellenzéki vezető először Horváth Mónika mellett ágált, hogy korábbi személyi asszisztense lehessen első számú helyettese.
Nagy János többször felterjesztette javaslatát, amit – miután látta, hogy jelöltje mögött nincs többség – aztán mindig levett a napirendről.
Abban viszont konszenzus volt a helyi képviselők között (a városvezető javaslatával ellentétben), hogy a takarékosság jegyében elegendő lenne csak egy társadalmi megbízatású alpolgármester a negyvenkétezres településnek.
Az előző, rendkívüli képviselő-testületi ülésre nem terjesztett fel senkit sem helyettesének; majd, derült égből villámcsapásként érkezett a hír, hogy a hétfői (ezúttal is rendkívüli) ülésre az időközben képviselői mandátumáról lemondó Horváth helyére érkező Nagy Ferencnét szeretné társadalmi megbízatású alpolgármesternek Nagy János.
Végre valahára tehát eljutottak a képviselők a szavazásig, az ekkor esküt tevő Nagy Ferencné mégsem kapta meg a szükséges támogatást.
Hogy miért nem, arról a kormánypártok frakcióvezetője, Vántsa Botond azt mondta, bízik abban, legközelebb az ellenzéki városvezető olyan helyettest jelöl maga mellé, akiknek többéves politikai és képviselői tapasztalata van, hiszen Nagy Ferencné bár sokáig volt intézetvezető a településen, de csupán most lett képviselő, és egyáltalán nem biztos, hogy így egyből alpolgármesterként megállná a helyét.
Másik sarkalatos pontja volt a november 18-i képviselő-testületi ülésnek, hogy több hétnyi késlekedés (hivatali jogászkodás) után bizottsági tagokat választottak meg, szakbizottságok tudtak felállni Szigetszentmiklóson.
Kérdés ugyanakkor, politikai okokból ezt is megtorpedózza-e a polgármester az elkövetkezendő három napban,
mint azt tette a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) esetében. A szakbizottságok mostanra kialakult struktúrája ellen pusztán Ladányi Sándor és Nagy Ferencné ellenzéki képviselők szavaztak.
Amennyiben Nagy János nem vétózik, városfejlesztési lépésekről születhet döntés.
Egyébként a hétfői rendkívülin nem, de az előzőn és az azt megelőzőn (épp a kínai vakációja előtt – a szerk.) előkerült a városvezető ki nem vett szabadságainak pénzügyi megváltása. Nagyon úgy tűnt, Szigetszentmiklós első embere ragaszkodik ahhoz, hogy hozzájuthasson ahhoz a bizonyos ötmillió forinthoz. Nagy János érvelése szerint jogszabály írja elő, hogy a képviselő-testületnek szavaznia kellett volna kérelméről. „Felelős városvezetőként (helyettes hiányában) az előre betervezett szabadságom idején szintúgy dolgoztam, és nagy valószínűséggel ez így lesz a következő 5 évben is” – írta oldalán.
Ezt is ajánljuk a témában
Polgármesteri szabadság megváltása címen.
Csakhogy – mint arra Vántsa Botond – felhívta a figyelmet a képviselők figyelmét: a polgármesteri szabadságra is vonatkozó szabály (a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. évi törvény) vonatkozó paragrafusa bár kimondja, a jogviszony megszűnését (ez ebben az esetben az előző polgármesteri ciklus vége: szeptember 30.) követő negyven napon belül meg kell váltani a fennmaradó szabadságokat.
Ugyanakkor – folytatta a fideszes képviselő – ha az új jogviszony létesítése (ez október 1-től érvényes) harminc napon belül történik meg, a fennmaradt szabadságot az új jogviszony szabadságához hozzá kell számítani, és nem lehet kifizetni.
„Miért került másodszor is egy megtévesztő, törvénysértő előterjesztés a grémium elé?” – kérdezte az előző ülésen a település törvényességéért felelős jegyzőjét, aki előterjesztésében arra tett utalást, hogy a grémium mulasztásos törvénysértést követne el, ha nem szavazná meg a városvezető ötmillióját.
Vántsa Botond leszögezte: a képviselő-testüle akkor követett volna el törvénysértést, ha ez a pénz zöld utat kapna.
Ez alapján nem is lett törvénysértés, a kormánypárti képviselő javaslatára ebből a pénzből, illetve az eddig nem létező bizottságokon megtakarított jelentős összegből jövőre játszótér-fejlesztés- és bővítés lesz Szigetszentmiklóson.