Az 1956-os forradalomról és szabadságharcról Orbán Viktor miniszterelnök is megemlékezett, a kormányfő idén, mint az előzetesen Facebook-oldalán bejelentette, Veszprémben mondott beszédet ez alkalomból.
Veszprém, főváros
Orbán Viktor beszédét azzal kezdte: „ma a világ minden pontján emlékeznek és ünnepelnek az ott élő magyarok”. Elmondta: Veszprémben egy nappal korábban kezdett bele a forradalomba, így ott egy nappal korábban is kellene ünnepelni.
Itt, Veszprémben már október 23-án kalapáccsal bontották a vörös csillagot”
– fogalmazott.
Elmondta: hiba az, ha valaki csak a „rivaldafényben álló főváros” dolgának tartja az 1956-os forradalomról való megemlékezést.
A miniszterelnök szerint az utcai harcokban 3000 ember vesztette életét, további 20 ezer sérült meg, a kommunista megtorlás következtében pedig további 200 ember kerülhetett börtönbe. Pontos számok azonban, mint mondta, nem ismertek.
Végeztek ki papot, munkást, tanárt, és kommunista pártvezetőt is. Budapestieket és vidékieket. Egy egész nemzet állt a vérpadon”
– mondta a kommunisták megtorlásáról.
Brusznyai Árpád
A kormányfő ezután megemlékezett Brusznyai Árpádról. Ő is tudta, hogy „1956 az európai Magyarország utolsó esélye, hogy kiszakítsa magát, az európai kultúrát a keresztény civilizációt tagadó bolsevik szocializmus világából”. Hangsúlyozta: Brusznyait nem azért ítélték halálra, mert bűnös lett volna, hanem épp ellenkezőleg: mert ártatlan volt.
A magyar 56-os forradalom és szabadságharc „nem artikulátlan üvöltés”, és nem is a „szabadságvágy zabolátlan kitörése” volt, mint fogalmazott, hanem „józan és mértéktartó, valamint felesőségteljes mozzanat volt” – tette hozzá. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Brusznyai nem engedte a diktatúra martalócaival szembeni utcai elégtételt sem, gátat vetett az indulatoknak.
Brusznyai sorsa igazi magyar sors, a mi sorsunk.
– mondta, emlékeztetve, hogy Brusznyai 33 éves volt, amikor kivégezték, és még emlékét is üldözték. Felidézte, hogy gimnáziumi évei alatt sem hallotta Brusznyai nevét, de, mint hozzátette, „nagy bűnnek hosszú az árnyéka”.
A gyilkosoké a megvetés és a felejtés, míg Brusznyai az örök emlékezet és főhajtás.
A kormányfő azonban hangsúlyozta: a dicsőség nem jelenti azt, hogy elsétáljunk a kínos tanulságok elől.
Tudjuk, hogy a hazaárulók is a nemzetünk részei, és benne vannak a történelmünkben.
„Október 23-át itt is november 4-e követte. 1956 végül 1990-ben győzött” – mondta Orbán. „1956 öröksége nélkül nem győzhettünk volna, és a szabadságharcban kivégzettek adták a legerősebb fegyvert” – tette hozzá.