Meghatározó döntést hozhat az Országgyűlés az utolsó pillanatban – ez minden magyart érint
Rendkívüli ülés összehívását indítványozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Uniós szinten is mérsékelnék a Kínának való kiszolgáltatottságot.
Zöld ipari gyártókapacitások hazai kiépítését és fejlesztését támogatná a kormány egy hamarosan kiírandó, 200 milliárd forint keretű új beruházási pályázat keretében, amely Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének a kabinet által társadalmi egyeztetésre közzétett, az orosz fosszilis energiahordozókról történő leválást is segítő REPowerEU fejezetéből derült ki – írja a Portfolió.
A lap közlése szerint olyan gyártókapacitás-fejlesztés és szolgáltatásbővítés támogatható, melynek eredményeként
az előállított termék vagy szolgáltatás hozzájárul a zöld átálláshoz, például hőszivattyú, napelem vagy „alternatív jármű” és alkatrészei, így akár akkumulátor gyártása is.
A REPowerEU fejezet 14 reform és 14 beruházás segítségével vázolja fel azt, hogy az összesen mintegy 2600 milliárd forintnyi európai uniós forrást a kormány hogyan kívánja felhasználni, amennyiben hozzájut a pénzhez – olvasható a portálon. A tervek között szerepel az is, hogy minden lakossági áramfogyasztónak lehetővé teszik majd, hogy
dinamikus (változó) árképzés szerint vehesse az áramot évi 2523 kWh, azaz a rezsivédett árú éves fogyasztás felett.
Ezen felül a programban szerepel egy új lakossági energiahatékonysági pályázatra vonatkozó terv; továbbá az elképzelések szerint felszámolnák az energiaközösségek létesítése előtti szabályozási akadályokat; a megújulós nap-, illetve szélerőművek hálózati csatlakozási eljárását pedig egységesítenék.
A beruházás közvetlenül kapcsolódik a REPowerEU 4. számú célkitűzéséhez, vagyis a zöld átálláshoz kapcsolódó kritikus fontosságú technológiák értékláncainak támogatásához. Ez az uniós szinten is megfogalmazott célkitűzés azt a szándékot rejti, hogy
Európa mérsékelje a tiszta energia technológiák (pl. napelemek és akkumulátorok) gyártásában globális dominanciával rendelkező Kínának való kiszolgáltatottságot.
A fejlesztés keretében az új megújuló energia berendezések, alkatrészek és egyéb zöld technológiák előállítását célzó gyártókapacitás létrehozása mellett lehetőség van a meglévő gyártókapacitás fejlesztésére és kapacitásának növelésére is a szükséges technológiaváltás segítségével.
A beruházás célja, hogy 2025 harmadik negyedévére a zöld technológia gyártására vagy szolgáltatás nyújtására alkalmassá váló vagy kapacitásbővítésben részesülő vállalkozások száma elérje az 5-öt, majd 2026 második negyedévére 35-re emelkedjen.
Nyitókép: MTI/Vajda János