A jogos védelemnek is vannak határai
Visszatérve a békéscsabai esetre, látható, hogy – legalább is a felvételek alapján – ezen kritériumok egyike sem áll fenn, ráadásul
a jogos védelemnek is vannak fontos korlátai, így például az, hogy az nem alkalmazható megtorlásként.
Borbély Zoltán is felhívta a figyelmet a Kúria egy 2013-as jogegységi határozatára, amely szerint „a jogos védelem túllépéséért a védekező csak akkor felel, ha a jogtalan támadás belőle ijedtséget vagy indulatot nem váltott ki, s az enyhébb – ám célravezető – elhárítási módot tudatosan tette félre, amikor a súlyosabb kimenetelűt választotta, mert ezáltal a jogos védelmet a megtorlás eszközeként alkalmazta, amelyre ez a jogintézmény nem ad felhatalmazást.”
A büntetőjogász szerint vizsgálni kell, hogy felmerülhet-e minősített vagy az erős felindultságból elkövetett emberölés. Komoly mérlegelés kérdése az is, hogy a leütött férfi válaszként adott sorozatos késszúrásai minek minősülnek.
„A felvételen az látszik, hogy az első támadás a sértettől jön, csak az a kérdés, hogy amikor a tettes előveszi a kést, akkor új helyzet áll elő vagy sem?” – tette fel a kérdést Borbély Zoltán, aki szerint az is fontos, hogy hányszor szúrt a férfi, és ez milyen arányban van a támadás elhárításával.
Vizsgálni kell, hogy ijedtségből vagy felindulásból reagált-e így – fűzte hozzá.
Egy emlékezetes eset
A jogos védelem és a megtorlás szembeállítására volt példa az a nagy port kiváltó 2012-es eset is, amely során motoros tolvajok raboltak ki egy nőt, s aki épp az autóját vezette. A motorosok az autó mellé érve betörték az utasülés felőli ablakot, és kivették a sofőr értékekkel teli táskáját.
A nő azonban üldözni kezdte a rablókat, majd elsodorta a motort, amelynek vezetője becsúszott egy autó alá és meghalt.
A másik rabló elmenekült. Első fokon a bíróság jogos védelemnek tekintette az esetet, ugyanakkor a nőt mégis felfüggesztett börtönre ítélték, amiért tettével mások testi épségét is veszélyeztette. A másodfokú bíróság szerit azonban nem állt fenn a jogos védelmi helyzet, hiszen a sofőr a kirablása után revansot vett a motorosokon. Az ügy végére a Kúria tett pontot,
amely minden vádpont alól felmentette a motorosokat üldözőbe vevő sofőrt.
A Kónya István vezette tanács szerint a lopási cselekmény nem fejeződött be azzal, hogy a motorosok kivették az ülésről a táskát, a sofőrnek pedig jogában állt üldözni őket, amíg reális esélye volt a tulajdona visszaszerzésére.
Nyitókép: GettyImages/illusztráció