Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A külügyminiszter elmondta, hiába olvasni arról hogy egyes nyugat-európai országok tárolóinak feltöltöttsége magas, nem ez számít, hanem az, hogy ez mekkora hányada a fogyasztásnak. Nem látszik utánpótlás egy csomó ország számára, miközben Magyarország földgáz-ellátása folyamatosan biztosított a Déli Áramlaton keresztül.
Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott kedd kora délután Szijjártó Péter. A témát az adta, hogy ma a tagállamok elfogadták az Európai Bizottság múlt héten bejelentett gáztakarékossági tervét. A javaslat ellen csak hazánk szavazott. A külügyminiszter elmondta, hogy még lesz egy írásbeli kör (írásbeli voksolás) a javaslatról, de mivel előzőleg csak Magyarország ellenezte azt, nem lehetnek túl nagy reményeink.
„Az energetikai tanács egy politikai megállapodást kötött a földgáz felhasználásának a csökkentéséről (…) egyedül mi jeleztük, hogy nemmel szavazunk, tehát Magyarország nemmel szavaz erre a rendeletere, tekintettel arra, hogy az teljes egészében figyelmen kívül hagyja a magyar emberek érdekekeit” – mondta Szijjártó Péter
Szijjártó ezután ismertette a magyar álláspontot, amely a következő: a Európai Unió működéséről szóló szerződések szerint egy ország energiamixének meghatározása kizárólag tagállami hatáskör, ezért a javaslat jogi megalapozottsága kétséges.
Szijjártó azt sem érti, hogy ha korábban az uniós vezetők azt hangoztatták, hogy meglesznek orosz gáz nélkül, akkor most mire föl ez a vészhelyzeti üzemmód?
„Úgy gondolom, történt most néhány lebukás” – jelentette ki.
„Magyarország számára ez a rendelet teljesen elfogadhatatlan, és kizárt a végrehajtása” – szögezte le. Elmondta: a javaslat teljesen figyelmen kívül hagyja a magyar emberek érdekeit, de a többi EU-s polgár számára is fájdalmasabb, mint annak, aki ellen hoztuk. Kiderült: rajta kívül a legkritikusabb a szlovák külügyminiszter volt, de még ő is igennel fog szavazni.
Szijjártó azt is hozzátette: hiába olvasni arról hogy egyes nyugat-európai országok tárolóinak feltöltöttsége magas, nem ez számít, hanem az, hogy ez mekkora hányada a fogyasztásnak. Nem látszik utánpótlás egy csomó ország számára, miközben Magyarország földgáz-ellátása folyamatosan biztosított a Déli Áramlaton keresztül. Ha ez a vezeték nem épült volna meg, most óriási bajban lennénk – emlékeztetett.
Összegezve a külügyminiszter elmondta, hogy a javaslat rendkívül káros, az energiaellátás egy valós, fizikai kérdés, és nem lehet megmagyarázni a magyar embereknek majd, hogy bár van elég gáz a tárolóinkban, de nem használhatjuk fel.