Orbán Viktor: Karnyújtásnyira vagyunk a békétől
A miniszerelnök szerint eljött az idő, hogy mi magyarok újra meggyőzzük egymást.
Nagy Attila Tibort és Deák Dánielt kérdeztük arról, hogy mik lehetnek a miniszterelnök idei tusványosi beszédének legfontosabb témái.
Orbán Viktor szombaton délelőtt – magyar idő szerint fél 10-kor – lép színpadra Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, azaz a Tusványoson. A miniszterelnök idén „Tusványos 31 – Van, ami örök!” címmel tartja meg előadását, várhatóan ebben az esztendőben is nagyívű, hosszú távra érvényes gondolatokat fogalmaz majd meg. Politikai elemzőket arról kérdeztünk, szerintük idén mi lesz a fő témája Orbán beszédének.
Nagy Attila Tibor politikai elemző: „Úgy gondolom, a nemzetpolitikai kérdések lesznek a fókuszpontban. Szerintem arról fog hangsúlyosan beszélni a miniszterelnök, hogy az orosz-ukrán háború árnyékában
Magyarországnak, a magyarságnak mi lehet a szerepe a megváltozott világpolitikai környezetben,
s hogyan tudunk most helytállni ebben a helyzetben. Orbán Viktor már korábban is szólt arról, hogy háborús évtized kezdődött, ezért nyilván latolgatja annak az esélyét, hogy kitörhet-e a harmadik világháború, aminek a veszélyére utalt már Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. Emellett feltehetően téma lesz majd az energia, valamint a rezsiár is, ezek az ügyek persze alapvetően összefüggenek a háború kérdésével is.”
Deák Dániel, a XXI. Század vezető elemzője: „A háború a koronavírus-járvány után még mélyebb válságba taszította az európai országokat. Ez a negatív gazdasági környezet Magyarországon is érezteti a hatását, amely többek között a háborús inflációt is eredményezi. Úgy vélem, Orbán Viktor ezekre a gazdasági fókuszú kérdésekre mindenképp kiemelt figyelmet fog majd fordítani, és arra keresi a választ, a várhatóan recesszióba süllyedő nyugati világban hol van Magyarország helye, mit tudunk tenni annak érdekében, hogy mi megelőzzük a legrosszabb forgatókönyveket.
A tusnádfürdői beszédek híresek arról, hogy
ilyenkor hosszú távú víziót fogalmaz meg a miniszterelnök,
így feltehetően szól arról, hogy korszakhatárhoz érkeztünk, s vázolja, mi a feladata a kormánynak, a magyarságnak, hogy megmaradjon az ország felfelé ívelő pályája, amely az elmúlt évtizedet jellemezte.
(Nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnök, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke /b/ és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban /Tusványos/ az erdélyi Tusnádfürdőn 2019. július 27-én.MTI/Koszticsák Szilárd)