Elgondolkodtató adat, hogy ma már a friss diplomások között minden uniós országban meghaladja a lányok aránya a fiúkét, Magyarországon a végzősök 60,4 százaléka nő. Litvániában van a legtöbb női oktató az egyetemeken (56,1%), Lettországban pedig a PhD hallgatók közötti arányuk kimagaslóan magas (58,8%). Az egészségügyi lehetőségeket nézve a magyar nők 14 tagországhoz képest kevesebb, 13 országhoz képest pedig több egészségben eltöltött életévre számíthatnak, miközben a születéskor várható átlagos életkoruk 79,7 év.
Gyermekvállalás
A védőnői ellátás olyan hungarikum, amelyhez valamennyire hasonlító csak Belgiumban, az Egyesült Királyságban, Dániában és Hollandiában van, azzal a különbséggel, hogy ezen országokban csak közvetlenül a szülés utáni időszakra korlátozódik ez a szolgáltatás. Ingyenes HPV oltás két kivételtől eltekintve ma már minden uniós államban elérhető, amelyet Magyarországon a 7. osztályos lányok kaphatnak meg ingyenesen.
A gyermekvállaláshoz kapcsolódó lehetőségek terén megegyező pontszámokkal a Visegrádi Négyek, Franciaország, Horvátország és Bulgária áll az első helyen. Mind a hét országban biztosított a szülést követően a nők számára az anyasági támogatáshoz hasonló egyszeri juttatás, és az állam által támogatott szülési és gyermekgondozási időszakok is viszonylag hosszúak.
GYES, GYED
A szülést követően ugyan több országban is biztosítják az édesanyák számára a korábbi fizetésükhöz igazodó ellátást, de csak igen rövid ideig, aminek lejárta után már nincs újabb ellátás.
Magyarország kivételes abból a szempontból, hogy nálunk viszonylag hosszú ideig (fél évig) jár idén júliustól a fizetés 100 százalékát kitevő, a nettó bért meghaladó csecsemőgondozási díj (CSED), amit a GYED, majd a GYES követ a gyermek három éves koráig.
Vezető pozíciók
A nők közéleti szerepvállalása és befolyása jól jellemezhető a három hatalmi ágon belüli és a vezető állásokban való részvételi arányukkal. A nemzeti parlamentekben sehol nem éri el a nők aránya az 50 százalékot. A törvényhozásban az Unió tagállamainak kétharmadában, 19 államban kevesebb, mint 33% a női képviselők aránya, Magyarországon 12,6%.