Oktatófilm világbajnoki rekorddal: Párizs után Budapesten is Kós Hubert a hátúszás királya!
A 200 méteres hátúszás olimpiai bajnoka a Duna Arénában 25 méteres medencében is megmutatta, ki az úr a háznál.
Veszélybe kerülhet a bérek kifizetése és az intézmények fenntartása is.
Elfogyhat a főváros pénze novemberre, ha a kormány valóban megfelezi az iparűzési adót, ami 15-20 milliárd forinttal kurtítja meg Budapest költségvetését – nyilatkozta a Népszavának Kiss Ambrus. Karácsony Gergely helyettese szerint 2021 végére így veszélybe kerülhet a bérek kifizetése és az intézmények fenntartása is.
„A főváros működtetése havonta 20-25 milliárd forintot emészt fel. 2021. január elsején 80 milliárd forintos lyuk tátongott a működési bevételek és kiadások között.
Ha erre rájön az iparűzési adó bevétel 15-20 milliárdos mínusza, akkor a fővárosi önkormányzat számlájáról novemberre elfogy a pénz”
– osztotta meg aggályait Kiss.
Korábban már a főpolgármester, Karácsony Gergely is megszólalt a kormány rendelkezésével kapcsolatban, amely szerint az önkormányzatok kivégzését fogja jelenteni. A főpolgármester úgy véli, hogy Budapestnek teljes kompenzációra van szüksége, miután a főváros – és az ország más önkormányzatai – már így is súlyos nehézségekkel néznek szembe: egyrészt a koronavírus miatti pluszfeladatok ellátása következtében, másrészt a járvánnyal kapcsolatos kormányzati döntések miatt, amelyek alapján ingyenessé vált a parkolás, elvonták az önkormányzatoktól a gépjármű- és az idegenforgalmi adót, és Budapest 36 milliárd forint szolidaritási adót köteles fizetni. Bár a főváros hagyott 15 milliárd forint tartalékot a 2021-es költségvetésben, ezt azonban már a tömegközlekedés 23 milliárd forintra becsült jegybevétel-kiesése elviszi. Kiss hozzátette, hogy az ország GDP-jének 37 százalékát adó főváros becsődöltetése a kormánynak sem érdeke, hiszen a hitelminősítők felé is rossz üzenetet jelentene, ha az ország nem segítené ki a fővárost.
Budapest eredetileg 139 milliárd forint iparűzési adóval számolt. A felezés azonban nem a teljes összegre vonatkozik, mivel annak számos megkötése van – 4 milliárdos nettó árbevétel alatt vehető igénybe, 250 főnél kevesebb embert foglalkoztató cégnél –, de már a 10 százalékos csökkenés is súlyos gondokat okozhat. Az iparűzési adóval kapcsolatos kedvezményt a cégeknek kell kérniük február 25-ig, ezután válik nyilvánvalóvá, hogy mekkora kieséssel kell számolnia a fővárosnak, amelynek vezetése szerint emiatt mindenképpen tárgyalni kellene a kormánnyal, ám onnan egyelőre nem érkezett erre felkérés.
(Telex)
Címlapkép: MTI/Balogh Zoltán