Csúnyán besült az RTL újságírója a Kormányinfón (VIDEÓ)
Az RTL-es Tárkányi Zsoltot még saját kollégái is kiröhögték.
Sikeresebb, mint Nyugat-Európa számtalan államában – mondta a miniszter a kormányinfón.
Sikeres volt a koronavírus-járvány elleni védekezés Magyarországon, sikeresebb, mint Nyugat-Európa számtalan államában – értékelt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a kormányinfón, miután 98 nap után véget ért a veszélyhelyzet. A rendkívüli jogrend tette lehetővé az azonnali és hatékony cselekvést – mondta a tárcavezető, hangsúlyozva: a védekezés azért lehetett sikeres, mert nemzeti egység jött létre, és „új fejlemény”, hogy ez az ellenzék nélkül is létrejöhetett.
A védekezésben részt vevők nemtelen támadása, az ország külföldi lejáratása és kamuvideók készítése morálisan is elfogadhatatlan és alantas cselekedet az ellenzék részéről – tette hozzá. Közölte, a mostantól érvényes járványügyi készültséget hat hónapra hirdették ki, és három havonta vizsgálják felül.
A miniszter kifejtette: a védekezés első szakaszán túl vagyunk, és ha mindenki továbbra is betartja az intézkedéseket, csökkenni fog az aktív fertőzöttek száma, de ha ebben változás lesz, szigorításokra lehet szükség. Úgy vélte, ha lesz második hulláma a járványnak, arra a várakozások szerint szeptemberben, októberben kerülhet sor. A nyári meleg várhatóan lassítja a járvány terjedését, így azzal számolnak, hogy az aktív fertőzöttek száma összességében csökkenni fog a következő hetekben, ezért is fontos a megmaradt intézkedések betartása – közölte.
Vásárlási sávok, maszkhasználat
A mai nappal eltörlik a vásárlási idősávokat, a maszkhasználat szabályai maradnak. A tárcavezető kiemelte: úgy látják, a maszkhasználat elegendő védelmet biztosít az időseknek, ezért döntöttek így. Arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság azt javasolta – és a kormány álláspontja is az –, hogy mihamarabb lehetővé kell tenni a határok átjárhatóságát az uniós tagállamok között. Ugyanakkor míg korábban úgy tűnt, a migráció megállt, a májusi adatok már aggasztóbbak, de remélhetőleg a határok átjárhatósága nem jelenti azt, hogy ne lehetne tartani a határok védelmét – közölte. Hozzátette: Magyarország képes megvédeni a határait.
Munkahelyvédelem
A gazdasági intézkedésekkel 1,2 millió magyar munkavállaló munkahelyét sikerült megvédeni. Hangsúlyozta: ahogy várható volt, a munkaerőpiacra és a gazdaság teljesítményére is komoly hatással volt a járvány elleni védekezés miatti teljes leállás. A gazdasági növekedés vonatkozásában eltérőek az előrejelzések, a kormány a Pénzügyminisztérium által jelzett 3 százalékos recesszióval számol – mutatott rá. Hozzátette: mivel a költségvetés tervezésekor nem erre számítottak, ez nagy mértékben csökkenti a költségvetés mozgásterét.
Hangsúlyozta: ahogy várható volt, a munkaerőpiacra és a gazdaság teljesítményére is komoly hatással volt a járvány elleni védekezés miatti teljes leállás. A gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések eltérőek, a kormány a Pénzügyminisztérium által jelzett 3 százalékos recesszióval számol - mutatott rá. Hozzátette: mivel a költségvetés tervezésekor nem erre számítottak, ez nagy mértékben csökkenti a költségvetés mozgásterét.
Benedek Tibor és Kárpáti György
Gulyás Gergely a kormány nevében együttérzését fejezte ki Kárpáti György és Benedek Tibor elhunyt olimpiai bajnokok családjának, azt mondta, a magyar sportéletet rendkívüli veszteség érte a távozásukkal. A miniszter kérdezték arról, hogy Pálinkás József, az Orbán-kormány korábbi minisztere gyűjtést indított a Lánchíd felújítására, és Facebook-bejegyzésében azt írta: unja a kicsinyes és méltatlan vitákat. Gulyás Gergely úgy fogalmazott: egyetért, ők is unják a kicsinyes és méltatlan vitákat.
A főváros
Kiemelte: a főváros kifejezetten jó anyagi helyzetben van, Tarlós István korábbi főpolgármester több mint 200 milliárdos tartalékkal adta át Budapest vezetését, és csak államkötvényben mintegy 180 milliárd forint áll rendelkezésre. Ehhez képest egy fővárosi feladathoz - a korábbi megállapodásnak megfelelően - a kormány továbbra is biztosít 6+1 milliárd forintot. Nem látja, mi az oka annak, hogy nem kezdődik meg a Lánchíd felújítása, hacsak az nem, hogy Karácsony Gergely szívesebben folytat politikai vitát – fogalmazott.
Igyekeznek minden ponton a jó együttműködést fenntartani, ami Budapest érdekét szolgálja, de azt érzékeli, hogy a főváros sokkal inkább keresi a vita lehetőségét – jegyezte meg. Karácsony Gergely azon felvetésére, hogy a Fidesznek kilenc év sem volt elég a Lánchíd felújítására, a miniszter úgy reagált: most időszerű a híd felújítása, amelyet időben tervezett meg a korábbi fővárosi vezetés. Hozzátette: most már ugyanakkor minden késedelem jelentősen megdrágítja a beruházást.
Az augusztus 20-ai tűzijáték költségeiről azt mondta: először arról kell döntést hozni, megtartják-e. Jelezte: július közepén értékelik a járványügyi helyzetet, és ha biztonságosan megtartható a tűzijáték, akkor megrendezik. Hozzátette: ha újra akarják indítani a gazdaságot és a turizmust, akkor kifejezetten szerencsés lenne egy komoly augusztus 20-ai ünnepség, nemcsak Budapesten, hanem a megyei jogú városokban is, ami nem csak a tűzijátékra koncentrálna, hanem több napig tartó rendezvényekre.
Kárpátalja, Malév
A kárpátaljai magyar kisvállalkozások megsegítéséről szólva felhívta a figyelmet, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium 25 milliárdos pályázati kerettel támogatja azokat a magyar vállalkozásokat, amelyek határon túli beruházásokat valósítanak meg. Arról, hogy nem hiányzott-e a koronavírus-járvány idején, hogy Magyarországnak saját légi fuvarozó társasága legyen, azt mondta: jobb lenne, ha lenne Malév, de egy Magyarország nagyságú országnak nem feltétlenül van saját légiflottája. Ha nyílna piaci lehetőség, érdemes lenne megfontolni, de ilyet most nem látnak – közölte.
Ferihegyi gyorsvasút
A Ferihegyi gyorsvasút megépítéséről azt mondta: az megvalósítható uniós forrásokból is. Az időpontról úgy nyilatkozott: minél előbb, annál jobb. A következő hétéves uniós költségvetési kereteket néhány hónap múlva fogják tudni – jelezte. A Malév GH megszűnését úgy kommentálta: gazdasági döntés született. A kukaholding finanszírozásával a kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzéséhez az államnak évente legalább 50-60 milliárd forinttal hozzá kell járulnia. Hozzátette: lehet, hogy más kormány megtenné, de a jelenlegi kabinet nem fog rezsidíjat emelni.
Churchill-szobor
A Churcill-szobor összefirkálásáról és a Black Lives Matter mozgalomról azt mondta: a szobor összefestése helytelen és elfogadhatatlan, ebben egyetértenek Karácsony Gergellyel. Az Amerikából induló és Nyugat-Európában is gyökeret eresztő mozgalom céljából és tevékenységéből egyenesen következik, ami történt – értékelt. A gyöngyöspatai szegregációs bizniszt megakadályozó törvényjavaslatról elmondta: a kártérítésre vonatkozó jogerős ítélettel nem tudnak mit tenni, azt végre kell hajtani.
A jövőben ha hasonló eset történik – ha személyiségi jogsértést követ el az iskola vagy a fenntartó – oktatásban kell a kártérítést megállapítani. Győztesei nincsenek a történetnek, csak vesztesei, még ha látszólag a pernyertesség a másik oldalon áll – mondta. A Szeviép ügyre vonatkozó kérdésre válaszolva helyesnek nevezte, hogy a bírósági szervezeten belül teljes körű vizsgálatot rendeltek el az ügyben. Hozzátette: e vizsgálat és az ügyészég véleménye dönti el, hogy történt-e bűncselekmény.
Színművészeti Egyetem, Nagy Imre, Dobrev Klára
A Színművészeti Egyetem autonómiáját féltők aggályait a miniszter úgy kommentálta: az Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslat éppen a magyar állam beleszólási lehetőségét szünteti meg, hiszen a jövőben egy kuratórium dönthet majd a működésről. Arra a felvetésre, hogy a kuratóriumba bekerülhetnek a kormány képviselői is, Gulyás Gergely azt mondta: ezt nem nagyon tudja elképzelni, mert a kormányban jogász van, de színész nincsen.
Bár lehet, hogy jó lenne, ha lenne – jegyezte meg. Dobrev Klárának Nagy Imre újratemetésével kapcsolatos kormányoldalt bíráló kijelentéseit úgy kommentálta: Dobrev Klára arcátlanságban akar versenyezi a saját férjével. „Mi voltunk azok, akik 1989 után Nagy Imre emlékét teljes körűen és korrekt módon ápoltuk, a jelenlegi miniszterelnök első nagy sikerű szereplése éppen Nagy Imre és mártírtársainak újratemetése volt, ehhez képest Dobrev Klárának kétségkívül van köze ehhez az évfordulóhoz, mert ha nagyapja nem végezteti ki Nagy Imrét, akkor ez nincsen” – fogalmazott.
Hozzátette: nem gondolja, hogy bárki felelne a nagyapja cselekedeteiért. Ugyanakkor – folytatta – ha valaki mindenféle megjegyzés nélkül, saját nagyapjához való viszonya bemutatása nélkül, vagy időnként még azt is mentegetve, tőlünk félti Nagy Imre emlékét, „az a pofátlanság olyan mértéke, ahol Gyurcsányné Gyurcsánnyal tud versenyre kelni”. A tranzitzónát érintő határozatról szólva elmondta: egy európai uniós döntést hajtottak végre, ami az Emberi Jogok Európai Bírósága döntésének ellentmond. Meg kellett szüntetni a tranzitzónákat, amelyeknél értékelése szerint jobb, humánusabb az európai érdekeket is védő megoldás nincs. A nem európai uniós környező tagállamokban a fővárosokban a nagykövetségeken lehet ezentúl benyújtani a menedékre vonatkozó kérelmeket – erősítette meg.
Migráció
Kitért arra is: a jövőbeni német elnökség alatt egy másik vita ki fog nyílni az elosztással összefüggésben. A visegrádi országok álláspontja egyértelmű: ebben – migránsok átvételével – részt venni nem fognak – rögzítette. Úgy látta: a nyilatkozatok többsége ezt inkább tiszteletben tartja és rugalmas szolidaritást vár. Lehetőségként említette még a hot-spotokat, azaz az unió területén kívül a migrációs útvonalakon kihelyezett központok létrehozását a menekültügyi kérelmek elbírálására. Jelezte: a genfi előírásokon és a humanitárius szabályokon túlmenő szabályokat nem lehet Magyarországra kényszeríteni.
Közölte azt is: mintegy 800 menekült van az ország területén, akik megkapták a menekültstátuszt. További felvetésre elmondta: hazánk képes megvédeni külső határait, de miután Európa határait is védik, indokolt lenne az unió hozzájárulása. Az Európai Bíróság civiltörvénnyel kapcsolatos csütörtökön reggel megjelent ítéletéről Gulyás Gergely azt mondta: az Európai Bíróság ítéleteit eddig is tiszteletben tartották. Ugyanakkor jelezte: az ítéletet át kell tanulmányozni, ezért a következő kormányinfóra ígért részletes jogi választ. Megjegyezte, a korábbi főtanácsnoki vélemény a fontos ügyekben a magyar államnak adott igazat és az alkalmazott intézkedést tartotta csak jogsértőnek.
(MTI)