A kormányfő a rendkívüli jogrendről, Kásler miniszter érdemeiről és a gazdaságról is beszélt szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.
Orbán Viktor szerint Magyarország jól védekezett a járványhelyzetben, nálunk sokkal jobb anyagi helyzetben lévő országokat is megelőzve. A miniszterelnök szerint a védekezés kulcsa a fegyelem és az összefogás volt. A baloldal kihúzta magát ebből, de rajtuk kívül egész Magyarország összefogott. Az ellenzék folyamatosan csak támadta az intézkedéseket, de „most megkapják a magukét, mert szégyenszemre kulloghatnak a kertek alatt” – fogalmazott Orbán Viktor.
A kormányfő szerint a rendkívüli jogrend bevezetése az egyik legjobb döntés volt, hiszen ez tette lehetővé, hogy gyorsan reagálhassunk az új eseményekre, mindezt úgy, hogy nem kellett „ezzel a baloldali ellenzékkel huzakodni”. Mivel a szakértők véleménye szerint nyáron nem várható tömeges fertőzés, ezért nincs szükség a továbbiakban a rendkívüli jogrendre, ugyanakkor a kormányfő figyelmeztetett: járványhelyzet továbbra is van és amíg nincs vakcina addig járványhelyzet lesz.
Az operatív törzs tovább folytatja a munkáját, hogy készen álljunk az esetleges második hullám kezelésére is. Orbán Viktor elmondta: Kásler miniszter érdemei történelmiek, az ő ösztöneinek köszönhető, hogy Magyarország rendkívül gyorsan reagálhatott és nem lett tömeges fertőzés.
Az enyhítések az osztrák mintát követik
A lazítások jól haladnak, Ausztria a példa előttünk. A magyar vidék két héttel követi Ausztriát, míg Budapest két héttel követi a vidéket. Bár nyugati szomszédunkban újranyitottak az iskolák, mi nem szeretnénk felszámolni a digitális oktatást – tette hozzá Orbán Viktor. A miniszterelnök fokozott óvatosságra int, mert bár az élet újraindítása zajlik, de a veszély nem múlt el.
– fogalmazott a kormányfő.
A miniszterelnök az önkormányzatok szerepére kitérve azt mondta, hogy a polgármesterek előtt ott volt a döntés: az emberekre akarnak vigyázni, vagy pártérdekeket szolgálnak ki? A kormányfő meglátása szerint előbbiek kivétel nélkül jól teljesítettek a védekezésben, utóbbiak rosszul.
Brüsszel nem tett le a migránsok behozataláról
Az, hogy az élet kezd visszatérni a normális rendjéhez, abból is látszik, hogy a brüsszeli bürokraták magukhoz tértek – jelentette ki Orbán Viktor a tranzitzónák megszüntetése kapcsán. A járvány idején számos ítélet nem született meg, ezekre most kerül sor. A kormányfő szerint továbbra is arról szól a Brüsszel és Magyarország közötti vita, hogy ki döntse el, kivel élünk együtt a saját hazánkban. A baloldal a brüsszeli álláspontot támogatja, akik ki akarják cselezni a magyar jogszabályokat. Orbán Viktor hangsúlyozta: nemcsak hazánk, de Európa határait is védjük, mivel a görögök erre képtelenek jelenleg. Mintegy 130 ezer migráns van a balkáni útvonalon, ezek jelentős része a magyar határra fog nyomást gyakorolni, így nehéz hónapok előtt állunk.
A miniszterelnök a tranzitzónákkal kapcsolatos európai döntést úgy értelmezi, hogy tranzitzónát nem lehet fenntartani, ezért
Ebbe a megoldásba minden bizonnyal bele fognak kötni a brüsszeli bürokraták, hiszen ők azt akarják, hogy a migránsok Magyarország területén tartózkodhassanak a kérelem elbírálásának ideje alatt. Ezt a magyar kormány nem támogatja.
Pénzügyi megfontolások is szerepet játszanak a migráció erőltetésében a kormányfő szerint. A brüsszeli bürokraták Soros György zsebében vannak, a nyerészkedőknek pedig szükségük van a migránsválságra. Ha válság van, a kormányok bajba kerülnek, ők pedig hitelt adnának, természetesen magas kamatra. Ha pedig nincs válság, annak megteremtésében is szerepet vállalnak, ezt láthatjuk most.
Gyorsabban jöhet helyre a gazdaság, mint hittük
A gazdaságvédelmi akcióterv kapcsán Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a munkahelyteremtés, nem pedig a segély a megoldás. Megismételte a jelszót, miszerint ahány munkahelyet a vírus megszüntet, annyit kell teremteni. Az eddigi adatok alapján több mint egymillió olyan ember van, akiknek munkahelyük megvédésében segítettek a kormány intézkedései. A kormányfő emlékeztetett: megduplázták a férőhelyek számát a közmunkaprogramban és a honvédség is várja a jelentkezőket.
A statisztikai adatok tekintetében Orbán Viktor egy nehéz áprilisra és májusra számít, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az első negyedévben a magyar gazdaság növekedett, erre alig volt példa a járványveszély kirobbanása óta Európában. A kormányfő úgy véli:
A következő hónapokban minden energiánkat a gazdaság újraindítására koncentráljuk és visszaépítjük a 13. havi nyugdíjat – fogalmazott a miniszterelnök.
(MTI)