Kúria: Ki kell fizetni a kártérítést a gyöngyöspatai roma diákoknak

2020. május 12. 15:34

A Kúria szerint nincs lehetőség a természetbeni kártalanításra, „a kártérítés megítélésének egyetlen módja a pénzbeli kártérítés”.

2020. május 12. 15:34

Kedd délelőtt döntött a Kúria a gyöngyöspatai iskolai szegregációs per felülvizsgálati kérelméről. Ezt az iskolát fenntartó önkormányzat és tankerület azért nyújtotta be, hogy pénz helyett természetben kártalanítsák a diákokat. A Kúria közleményében azt írja: „a felülvizsgálati kérelmeket nem találta alaposnak”, „a kártérítés megítélésének egyetlen módja a pénzbeli kártérítés”.

„A korábban nagy sajtónyilvánosságot kapott ún. »Gyöngyöspatai szegregációs per« felülvizsgálati eljárásában (Pfv.IV.21.556/2019/) a Kúria 2020. május 12-én – a koronavírus járvánnyal kapcsolatos vonatkozó rendelkezés alapján tárgyaláson kívül eljárva – ítéletet hozott. A legfőbb bírói fórum eljáró tanácsa a felülvizsgálattal támadott részében hatályában fenntartotta a Debreceni Ítélőtábla azon jogerős ítéletét, amely cigány etnikai kisebbséghez tartozó tanulók jogellenes elkülönítésében és részükre alacsonyabb szintű oktatás nyújtásában megnyilvánuló személyiségi jogsértés miatt 60 felperes részére, mintegy 100.000.000 forint összegű nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte az alpereseket (a helyi önkormányzatot, az érintett általános iskolát és az illetékes tankerületi központot).

Az alperesek a felülvizsgálati kérelmükben azt kérték, hogy pénzfizetés helyett természetben, az általuk felajánlott pótlólagos képzés, oktatás formájában teljesíthessék kártérítési kötelezettségüket, ha pedig erre nem lenne lehetőség a helyi önkormányzat a nem vagyoni kártérítés összegének mérséklését is kérte.

A Kúria a felülvizsgálati kérelmeket nem találta alaposnak.

Az ügyben az 1959. évi Polgári Törvénykönyvet kellett alkalmazni, amely 1978-tól ismerte a nem vagyoni (erkölcsi) kártérítés intézményét, amelyet a jelenleg hatályos Polgári Törvénykönyvben a sérelemdíj intézménye váltott fel.

A Kúria az 1959. évi Ptk. törvényszövege, annak indokolása, továbbá a jogintézmény több évtizedes bírósági gyakorlata és jogirodalma alapján azt állapította meg, hogy a nem vagyoni károk megtérítésénél

a kártérítés megítélésének egyetlen módja a pénzbeli kártérítés,

természetbeni kártérítés alkalmazására nincs jogszabályi lehetőség. Pénzbeli kártérítés, pótlólagos képzéssel való kiváltására csak a felek peren kívüli megállapodása esetén kerülhet sor.

A Kúria a nem vagyoni kártérítés összegének csökkentésére sem látott alapot,

mert azt a másodfokú bíróság helyes mérlegeléssel a per összes körülményének értékelése, valamint a bírói gyakorlatban kialakult szempontok figyelembevétele alapján kellően megindokoltan állapította meg.”

Összesen 442 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zabszem
2020. május 18. 08:01
Végül is van erre megoldás. Változtatni kell a törvényekben, bár talán nem is kell. Tulajdonképpen az iskolafenntartó illetve a tanár is keményebben számonkérheti a szülők kötelességét. Ugyanis minden szülő törvényben előírt kötelessége a gyereket iskolába járatni és iskoláztatni (pénzügyileg is), pont úgy, ahogy a nagykorú gyerek is kötelezhető a szülő eltartására (a fizetése feléig pénzügyileg is számonkérhető). Azaz nincs ott a gyerek az iskolában vagy nincs olyan állapotban? Nem kell sokat szórakozni. Másnap már megy is a feljelentés a szülőnek. Meg azért is, hogy veszélyeztetik a gyerek szellemi, lelki egészségét. Ki kell rendelni a családvédelmist, aztán ha nem találja megfelelőnek a körülményeket vagy továbbra sem járatják a gyereket az iskolába akkor állami felügyelet alá kell helyezni a gyereket, a szülőket a bíróság által elítélni, megbirságolni, ha nem tud fizetni, letöltendőt börtön neki. Aztán mindjárt más lesz a hozzáállas.
Amondó
2020. május 13. 21:52
Igazság? Erkölcs? Ésszerűség? Ráció? Logika? Hol élnek egyesek? Modern társadalomban az ilyen feudálfasiszta rögeszméknek szemétdombon a helyük. Modern, demokratikus jogállamban kizárólag a demokratikusan megválasztott törvényhozói testület demokratikusan megszavazott törvényei számítanak. A nép akaratával szemben nincsen semmiféle "de". A Kúria csak a népakarat szülte törvények szellemében döntött. "... a nem vagyoni károk megtérítésénél a kártérítés megítélésének egyetlen módja a pénzbeli kártérítés, természetbeni kártérítés alkalmazására nincs jogszabályi lehetőség." Világos beszéd. Akik szüntelen a demokráciáról ordítoznak, tetszettek volna ilyen esetekre alkalmazható törvényeket alkotó törvényhozókat választani.
barnabibambi
2020. május 13. 21:18
A fenti jogi eset nem egyedüli.Lesznek további perek a kórházakból hazapaterolt betegek révén,mivel alapos indok nélkül megsértették a betegjogokat.Ezen kívül a koronavírus fertőzések és az abból eredő halálesetek is perek tárgyát képezik mivel az idősothonok lakói a kórház révén fertőződtek és hunytak el.De sorolhatnám tovább de felesleges mert az idő engem igazol.
Silcon
2020. május 13. 20:59
Áder János csak magánszemélynek adhat kegyelmet, jogi személynek nem?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!