Szijjártó Péter: A nemzetállami válaszok működnek

2020. április 09. 09:42

A kormánynak három célja van: az emberek egészségének és életének megvédése, a külföldön rekedtek hazahozatala és a gazdaság újraindítása – fogalmazott a miniszter. Interjúnk.

2020. április 09. 09:42

Maráczi Tamás interjúja.

„Óriási a kihívás. Én mindenkit óva intek attól, hogy ezt egy kézlegyintéssel elintézze” – válaszolta Szijjártó Péter arra a kérdésünkre, hogy mekkora a baj valójában. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette: nagyon vigyázzunk, ez egy rendkívüli helyzet.

Kína felelőssége és az összeesküvés-elméletek

Azokra az elméletekre, hogy Kínából hogyan és miért terjedhetett el a járvány, a miniszter úgy reagált, „aki külpolitikával foglalkozik, az az összeesküvés-elméletekben se ne higgyen, se ne keresse őket”. Több nemzetközi kutatás is megpróbálta a járvány kirobbanásának origoját meghatározni, de egyik sem tudott megbízható megoldásra jutni – tette hozzá.

A magyar kormány és a járvány

Arra a kérdésünkre, hogy a magyar kormány mikor realizálta, hogy a Kínában megjelent járvány hazánkra is veszélyes lehet, Szijjártó Péter elmondta, „az elejétől evidens volt, hogy ez nem marad Kína határain belül”, a miniszter hozzátette, világos volt, hogy ez „definíció szerűen egy egész világot érintő kihívás lesz” – hozzátette, „el is kezdtük a felkészülést”.

Fotó: KKM (Külgazdasági és Külügyminisztérium)
Fotó: KKM (Külgazdasági és Külügyminisztérium)

Szijjártó Pétert megkérdeztük arról is, hogy szerinte a kormány időben történt-e a felkészülés megkezdése. A miniszter elmondta, „Magyarország és az arra itt feladattal rendelkező személyek időben léptek, minden tőlük telhetőt megtettek és megtesznek annak érdekében, hogy minimalizáljuk a veszteségeket, amelyek a világjárványból fakadnak”.

Az Európai Unió szerepével kapcsolatban a miniszter elmondta,

Minden egyes ország a saját nemzeti érdekek szerint hozta meg a döntéseit, a saját nemzeti specifikumok és az adott ország, adott pillanatbani helyzete alapján.” A miniszter hozzátette, az „Európai Unió koordinációs szerepe marginálissá vált.” Szijjártó Péter többek között elmondta azt is, eddig több mint 8200 külföldön rekedt magyar embert sikerült hazahozni.

Az Európai Egyesült Államok ideája kapcsán Szijjártó Péter elmondta, „ez egy régi ideológiai vita, hogy Európai Egyesült Államokat, vagy erős nemzetállamokra épülő Európát akarunk, ezt nem most és nem ebben a helyzetben kell lezárni – fogalmazott”. Hozzátette: a mostani helyzetben azt látjuk, hogy „azoknak van igazuk, akik az erős tagállamokra alapuló, erős Európai Uniót favorizálják.” A miniszter megismételte: „a nemzetállami válaszok működtek, működnek és remélem, hogy működni is fognak”.

Arra a kérdésünkre, hogy a miniszter szerint a kormány jól fog-e kijönni ebből a helyzetből, a miniszter azt válaszolta: „a döntéseinket az motiválja, hogy mentsük meg az országot ebben a helyzetben. Három fő célunk van: az emberek egészségének és életének megvédése, a külföldön rekedtek hazahozatala és a gazdaság újraindítása. Ezek között nem szerepel politikai cél”.

A teljes beszélgetést az alábbi videóban tekinthetik meg:

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2020. április 10. 19:22
Végre élőben is benyalhatott a Mandi a Robokutynak. :)
airmax
2020. április 10. 07:57
Általában szeretnék valamit elmondani.. (és nyomatékkal az ellenzékieknek) Még egy jól működő rendszert is sokkal könnyebb bírálni (teszem hozzá, hogy arrogánsan, ahogy az ellenzék teszi, az pedig egyenesen gyomorforgató) , mint akár csak egy gyengécske működést produkálni! Ezt láthatjuk az ellenzék most pozicióba került embereitől.. elsősorban Karácsonytól... Nekik még a gyengécskéig sem sikerült eddíg eljutniuk..
BőröndÖdön
2020. április 09. 20:52
Aha,az ország harmada lassan éhen fog halni...
Pierre
2020. április 09. 16:13
"A Kopint-Tárki előrejelzése szerint a magyar gazdaság visszaesése magasabb lesz, mint a régió legtöbb országában, aminek két fő oka van. Az egyik a magyar gazdaság különösen erős beágyazottsága a nemzetközi termelési láncokba, a másik pedig az, hogy a magyar mentőcsomag több hetet késett, és mérete is csekély, "már ami közvetlenül és jó időben a válság drámai hatásának a tompítását, a vállalatok túlélését és munkaerő-megtartó képességének támogatását érinti."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!