Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Szeged egyik legfrekventáltabb helyén vásárolhatott áron alul önkormányzati lakást a Szeviép-ügy tanácsvezető bírája – nyomozta ki a Pesti Srácok.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a Szeviép-ügyben másodfokon felmentő ítéletet hozó bírói tanács egyik tagja, dr. Nóvé Ágnes cége több százmillió forint értékben kapott megbízásokat a szegedi önkormányzattól. Kedden a Pesti Srácok újabb összeférhetetlenségre utaló körülményeket tárt fel a Szeviép-ügy bíráival kapcsolatban. A portál Szeged város vagyonkezelőjének honlapján rátalált egy 2015-ös adásvételre, amely szerint a Szeviép-ügyben másodfokon eljáró tanácsvezető bíró, dr. Kovalcsik Éva érintettsége is felmerülhet.
Palotát 12 millió forintért
Az IKV Zrt. saját közérdekű adatai szerint 2015. november 26-án, Szegeden, egy Kölcsey utca 4 szám alatti ingatlant adtak el Dr. Kovalcsik Éva Katalinnak, 12 millió 406 ezer 800 Forintért.
A Pesti Srácok az említett címen, a szegedi Kölcsey-Kárász utca sarkán álló impozáns műemlék épületet, a „Wagner palotát” találta.
A tulajdoni lapról az is kiderül, hogy
a bírónő mindösszesen 8 napig volt az épületben található 100 négyzetméteres lakás tulajdonosa, majd tovább is adta.
Hogy mennyit keresett a tranzakciókon a bírónő, az egyelőre nem nyilvános.
A Pesti Srácok rákeresett, milyen áron kínálnak ma lakásokat az épületben vagy annak környékén akár megvételre, akár bérletre. Az élő ingatlanhirdetésekből az látszik, hogy
Bérletre kínált lakást ebben a házban, kicsit nagyobb területtel ugyan, de 265 000 forintos bérleti díjért talált a portál szerkesztősége. „A hirdetésekben is kiemelik, hogy az egész épület teljesen átépített polgári ház, minden elemében új és modern” – írja a szerző.
Van-e még eladó a 12 milliós palotalakásból?
A Pesti Srácok megkereste a szegedi önkormányzat jegyzőjét és megkérdezte, mi indokolta, hogy a piaci ár töredékéért adják el a város vagyonát képező ingatlant egy, a városhoz köthető kényes ügyekben ítélkező, magas rangú bírónak. Arra is kíváncsiak voltak, hány lakást adtak el a felújított belvárosi palotaházakban – e tárgyban közérdekű adatigényléssel éltek a lap munkatársai.
Cikkünk megírásáig azonban nem kaptak választ sem a szegedi önkormányzattól, sem pedig a Szegedi Törvényszéktől, akiktől azt kérdezték: „a bírónő milyen úton jutott hozzá a piaci ár töredékéért egy szegedi belvárosi önkormányzati lakáshoz és egy ilyen kimagaslóan jó vétel után a bírónő meglátásuk szerint nem tekinthető-e összeférhetetlennek olyan ügyekben, amelyekben a szegedi önkormányzat illetve annak beszállítói ülnek a vádlottak padján?”
Az ügy előzménye
Ahogy a Pesti Srácok után mi is megírtuk, a Szeviép-ügyet másodfokon tárgyaló egyik bíró építőipari cége több száz milliós projektben vehetett részt a Botka László vezette szegedi önkormányzat megbízásából. A Pesti Srácok még az Országos Bírói Hivatalt is megkereste az ügyben. Dr. Senyi György, az OBH elnöke válaszában kiemelte: „a cikkben foglalt tényállítások alapján jelentéstételre és igazgatási vizsgálat lefolytatására kötelezte a Szegedi Törvényszék elnökét”. Hozzátette: „amennyiben a jelentés vagy a vizsgálat kötelezettségszegést tárna fel, azzal kapcsolatos intézkedéseket az arra jogosultak haladéktalanul megteszik”.