Tarlós István megtáncoltatta a csodálatos olasz filmcsillagot
„Kicsit várni kellett rá, de csak összejött” – emlékezett vissza a volt városvezető.
Bár Karácsony Gergely rendszeresen Fidesz-MSZP-nagykoalícióról beszél, ő terjesztette elő és írta alá a Zuglónak két év alatt veszteséget termelő parkolási szerződést. Hétfőn úgy tűnt Zugló felbontja a szerződéseket, de a jegyző közbelépett.
Nem csupán előterjesztette a Zuglónak 739 milliós veszteséget okozó szerződést, de alá is írta azt Karácsony Gergely kerületi polgármester – ez derül ki abból a vállalkozási szerződésből, amelyet Zugló Önkormányzata kötött a C-Ware Kft. által vezetett konzorciummal 2017 áprilisában.
A zuglói önkormányzat képviselő-testülete a Fidesz javaslatára hétfőn szavazott a vitatott parkolási szerződések azonnali hatályú felbontásáról. Fideszes indítványra azt is elfogadták, hogy ingyenes lesz a parkolás a kerületben élőknek Zugló teljes területén, amíg nincs rend ezen a területen. Az MSZP nem támogatta a szerződés felmondását, mondván: a zuglói parkolás nyereséges. Az Index keddi információi szerint azonban a zuglói jegyző törvényességi kifogást nyújtott be a fideszes javaslatra elfogadott két módosító határozathoz, így lehetséges, hogy végül mégsem mondják fel a szerződéseket.
Az olcsóbb pályázót egyszerűen kizárták
Zuglóban még 2017-ben tették fizetőssé a parkolást. Várnai László, a Civilzugló Egyesület önkormányzati képviselője a jegyzőtől kikérte a fizetős parkolással kapcsolatos kiadások és bevételek adatait, amelyek azt mutatják, hogy a kialakított rendszer 2018 végéig nagyjából 739 millió forintnyi veszteséget okozott az önkormányzatnak.
A parkolási rendszer bevezetését már korábban is tervezték a kerületben, de az első közbeszerzési pályázat meghiúsult. Az MSZP-s többségű Közbeszerzési Bizottság az 1 milliárdról 1,4 milliárdra emelte a becsült értéket, és gyorsított eljárásban szerette volna meghozni a döntést – idézte fel Várnai a kerületi parkolási rendszer visszásságait részletező hosszú blogbejegyzésében. A Közbeszerzési Döntőbizottság azonban indokolatlannak ítélte az eljárást, megsemmisítette a közbeszerzést és 1 millió forintra büntette az önkormányzatot.
A 204 darab parkolóóra beszerzésére, azok 60 hónapos üzemeltetésére kiírt újabb nyílt közbeszerzési pályázaton már három cég indult, de egyet kapásból kizárt az önkormányzat Közbeszerzési Bizottsága. A versenyben maradó két ajánlat közül a képviselőtestület végül azt fogadta el, amelyben a 204 automata beszerzési ára összesen nettó 78 millióval, az üzemeltetésük két éves költsége pedig több mint nettó 200 millió forinttal volt magasabb, mint a másik ajánlat. A győztes így végül a C-Ware Kft., a Parkeon SAS, valamin a SIS Parking Kft. konzorciuma lett. Az ő ajánlatuk – automata-beszerzésre és üzemeltetésre – összesen több mint egymilliárd forintról szólt, miközben a kizárt DBM ajánlata csupán 806 millió forintot tett ki.
A C-Ware KFt. számára előnyös döntésre vonatkozó előterjesztést polgármesterként Karácsony Gergely nyújtotta be a képviselőtestület elé.
Karácsony előterjesztette, tartózkodott, majd aláírta
Bár a főpolgármesteri tisztségért induló párbeszédes politikus tartózkodott a saját előterjesztéséről való szavazásnál, „igen” szavazatára nem is volt szükség, hiszen a helyi MSZP-Fidesz többség megszavazta a határozatot. Karácsony ezek után viszont nem vétóval élt, hanem aláírta a többség által megszavazott szerződést.
A szerződések elérhetőek itt és itt.
Karácsony az Átlátszónak azzal indokolta, hogy nem élt a polgármesteri vétójával, hogy „a kizárt cégnek többféle jogorvoslati lehetőség is rendelkezésre áll”.