Elhunyt a világhírű szociálpszichológus, Philip Zimbardo
Zimbardo életében különösen fontos szerepet játszott Magyarország – derült ki a Hősök Tere Alapítvány közleményéből.
A kísérletet meghamisították?
A stanfordi börtönkísérlet minden idők egyik leghíresebb és egyben leghírhedtebb pszichológiai kísérlete, a mai napig a legékesebb bizonyítéka annak, hogy egy adott szituáció egyéni értékrendtől függetlenül bárkinek a viselkedését képes megváltoztatni, és bizonyos körülmények között mindenkiből ki lehet hozni a szadista állatot, a hatalmi alá-fölérendeltség mindenki lelkét megmérgezi. Csakhogy most kiderült, hogy a kísérletet meghamisították, az egész meg volt rendezve, az eredmény kamu – írja az Index.
1971-ben a Stanford Egyetem kutatói a sztárpszichológus Philip Zimbardo irányításával egyhetes kísérletet indítottak, amelyben a résztvevőknek börtönőrök és rabok szerepét kellett eljátszaniuk, a kísérletet azonban a tervezettnél előbb félbe kellett szakítani, mert elszabadult a pokol: a börtönőrök túlságosan beleélték magukat a szerepükbe, kegyetlenül és megalázóan bántak a rabokkal, akik meg ettől teljesen kiakadtak, és a helyzet villámgyorsan közveszélyessé vált.
Állítólag az őröket a kísérlet irányítói arra utasították, hogy kemények legyenek a rabokkal, és esetenként nem is pszichológiai kísérletnek, hanem puszta improvizációs gyakorlatnak fogták fel a történteket – írja a tényfeltárásról a Vox.
David Jaffe, Zimbardo egyik tanítványa, aki a börtönigazgató szerepét játszotta, arról beszél az egyik őrnek, hogy keményebbnek kell lennie, különben a kísérlet nem fog működni.
Zimbardo egy újságírónak elismerte, hogy arra utasította a személyzetet, mondják azt a raboknak, hogy innen nem tudnak kijutni, majd így érvelt a sztárpszichológus: „Miután veled beszéltem, erről már nem fogok több interjút adni. Ez csak időpocsékolás. Az emberek azt mondanak, amit akarnak. Ez a leghíresebb kísérlet a pszichológia történetében”.