A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
„Tudjuk, hogy mindketten a magyar kormány és a magyar migrációs politika eltökélt ellenségei” – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter Soros György és Frans Timmermans találkozója kapcsán.
Szijjártó Péter kedden a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azzal kapcsolatban, hogy Soros György megbeszélést folytatott Frans Timmermansszal, az Európai Bizottság alelnökével, elmondta, két olyan emberről van szó, akik szélsőségesen bevándorláspártiak. „Tudjuk azt is, hogy mindketten a magyar kormány és a magyar migrációs politika eltökélt ellenségei” – mondta, hozzátéve, hogy mindketten az újraválasztott kormány bukását óhajtották. Hozzátette, hogy a Fidesz-KDNP történelmi győzelmet aratott a választásokon, amit Soros György, Frans Timmermans és az általuk támogatott civil szervezetek nem tudnak vagy nem akarnak elfogadni.
Kérdésre úgy fogalmazott, az a nyomásgyakorlás, ami a magyar kormányt éri a migrációs politikája miatt, továbbra is fennmarad, sőt fokozódni fog. Ugyanakkor a kormány – a választásokon való rekord részvételnek és rekord szavazati aránynak köszönhetően – egy olyan társadalmi támogatottságot tudhat maga mögött, amivel még a legerősebb nyomásnak is ellen tud állni.
A tárcavezető az uniós tagországok külügyminisztereinek hétfői luxembourgi tanácskozásával kapcsolatban elmondta, az egyeztetésen Szíriáról is tárgyaltak. Világossá tették, hogy a vegyi fegyverek bevetését elutasítják, súlyos bűncselekménynek tekintik, és az elkövetők nem maradhatnak büntetlenül. Hozzátette, elhangzott az is, a politikai és a békés megoldás a cél Szíriában, hogy az elmenekült emberek újra visszatérhessenek és biztonságban élhessenek. Kitért arra is, a szíriai vegyifegyver-létesítmények elleni szombat hajnali amerikai-brit-francia légicsapások egyetlen célja a megtorláson kívül a következő vegyi támadások megelőzése. A miniszter hangsúlyozta, Oroszország szerepe a kérdésben megkerülhetetlen, és a rendezésre tett erőfeszítések akkor tudnak hatékonyak lenni, ha a keleti és a nyugati hatalmak együtt tudnak működni.
(MTI)