Így voksoltak Rómában

2018. április 08. 18:56

A Fidesz a legkeresztényibb? A Fidesz a legkisebb rossz? A Fidesznek buknia kellene? Római választókat faggattunk döntéseikről.

2018. április 08. 18:56
Gacsályi Sára

Míg Magyarországon a választásokról, Rómában a maratonról szól 2018. április 8-a. Ennek köszönhetően a belváros felét lezárták, a tömegközlekedés szórványosan működik az utcákon pedig a szokásosnál is nagyobb a tömeg. Mindennek dacára a Római Magyar Akadémiára, abban a két órában, amit ott töltöttem, folyamatosan érkeztek a voksolni vágyó magyarok. Őket kérdeztük választási motivációjukról, pártokról alkotott véleményükről és arról, szerintük ki kellene vezesse Magyarországot. 

Jó dolgok és rosszak

Elsőként egy húszas éveit taposó hölgyet szólítok meg, aki barátaival érkezett néhány napra Rómába. A szociális munkásként dolgozó nő elmondja: szerinte kormányváltásra lenne szükség, ezért is adta mindkét voksát a számára legszimpatikusabb ellenzéki pártra, az LMP-re. Szerinte az országban sok jó dolog történt a Fidesz vezetése alatt, ám számos dologgal elégedetlen: a közszféra dolgozójaként botrányosnak találja az ott zajló dolgokat, ahogyan az egészség-és oktatásügy kapcsán is negatívnak látja az összképet. „Nem vagyok én a sport ellen, de talán most nem abba kellene ölni a pénzt” – fogalmaz a fiatal. Az LMP kapcsán elmondja: egy olyan liberális pártnak látja őket, akik talán ténylegesen változtatni tudnának a jelenlegi helyzeten. 

A lány után barátnőjével kezdek beszélgetni, aki megosztotta, hogy szerinte fontos szavazni, mert így tudja hallatni a hangját, valamint nem akar kimaradni „egy ilyen választás buliból”.  Ennek okán tehát voksolt a hangját hallatni akaró hölgy, ám mikor szavazatáról vagy véleményéről kérdezem, inkább nem szeretne semmit mondani. 

A Fidesz a legkisebb rossz

A fiatalok után egy családdal kezdek beszélgetni. Mint megtudom, a két felnőtt lánygyermek közül az egyik Rómában él, a család többi tagja hozzá érkezett most látogatóba. Az erősen keresztyén családban az apa a hangadó, ám a többiek is egyetértenek: egyértelműen a Fidesz „a legkisebb rossz”, mert bár nincsenek megelégedve rengeteg dologgal, még mindig az eddigi kormánypárt tűnik a legjobb opciónak. A feleség kiemeli: a keresztény elveket ma Magyarországon a Fidesz képviseli, így ő ezért is őket támogatja. A választás eredményéről beszélgetve hozzáteszik: remélik az eddigi vezetés marad, drukkolnak, hogy a relatív többség összejöjjön. 

A család után két – a jelenlegi félévben – Nápolyban tanuló, a választások miatt Rómába utazó egyetemistával, egy fiúval és egy lánnyal kezdek beszélgetni. A hosszúra nyúlt diskurzus alatt megtudom, hogy a lánynak ez az első választása, amin részt vesz, mert mostanra jutott arra, hogy minden szavazat számít, így az övé is. A fiatalok igen tájékozottak, véleményüket, mi szerint kormányváltásra lenne szükség, számos érvvel alátámasztják. A fontosabbakat említve: kitérnek a kormányzati kommunikáció milyenségére, az egyoldali tájékoztatásra, a demokrácia alapelveinek sérülésére, a Fidesz hiteltelenségére és a korrupcióra is. A beszélgetés végére azt is elárulják, hogy a Jobbikra, a legerősebb ellenzéki pártra szavaztak. Szerintük bizalmat kell szavazni a fiatalabb pártoknak – itt a Jobbik mellett a Momentumot is említik – és hagyni kell, hogy változás induljon az országban. 

A nápolyi diákok után két papi ruhát viselő fiatal úriemberhez lépek. Mint megtudom, jelenleg Rómában élnek, egyikük egy éven belül költözik vissza Magyarországra, másikuk pedig valamivel később, de szintén tervez hazatérni. Számukra is egyértelmű volt, hogy élnek állampolgári jogukkal és kötelezettségükkel, tehát eljönnek voksolni. A választás kapcsán meglepődésüket fejezik ki, hogy ilyen sok párt felsorakozott, ilyen nagy a választék: mint mondták, néhányukról most hallottak először. Mikor a nagyobb, ismertebb pártokról kérdezem őket, illetve arról, kit támogattak, konkrétumot nem tartalmazó, mégis elég egyértelmű választ kapok: „egyetlen pártnál találkoztam az enyémhez hasonló elvekkel, gondolatokkal és világnézettel, és úgy gondolom, ez a fajta gondolkodás cselekedeteiken is látszik. Talán nem nehéz kitalálni, melyikre gondolok” – mondja az egyházi ruhát viselő fiatal. A mellette álló úriember hozzáteszi: ennél a pártnál is vannak hibák, de választóként meg kell próbálni a kisebbik rosszat támogatni. 

Ha változás lesz, hazaköltöznek

Végezetül ismét egy családdal kezdek beszélgetni, melynek legkisebb gyermeke még nem töltötte be 18-ik életévét, így mellettem üldögél, míg a többiek voksolnak. Szavazatuk leadása után szólítom meg a szülőket és a felnőtt nőt. Az anyuka gyorsan megosztja véleményét: szerinte botrány ami otthon zajlik és nagyon nagy szükségét látja a változásnak. Mint megtudom, a szülők és a kisebbik gyermek hosszú évek óta Rómában élnek, míg az idősebb lány Svájcban. Nem szeretnének örökre kint maradni, ám abban sem biztosak, hogy a mostani Fidesz-vezetés további kormányzása esetén visszatérnek. „Ha változás lesz, hazaköltözünk” – mondja az asszony. A Svájcban élő, egyetemet végzett idősebb lány, illetve a kisebbik, Rómában felnőtt gyermek egyáltalán nem szeretne hazaköltözni. 

Az anyuka véleménye szerint most Orbán Viktor és Karácsony Gergely között kellett választani, a Fidesz és az MSZP az a két erő, amely megméretteti magát. Mint elmondja, anno fideszes volt, az 1989-es Fideszt teljes vállszélességgel támogatta, ám ez a mostani vezetés, már nagyon távol áll attól. Az asszony szerint Orbán Putyint másolja, az ország irányításában pedig mindent aszerint alakítottak, hogy hatalmon maradhassanak (példaként a szavazási rendszer reformálását említi). Elégedettlenségének okán a médiában mutatott torz képet, a paksi szerződéseket és a bevándorlók elleni gyűlöletkeltést is említi.  Mint mondja, ő még halványan reménykedik, hogy kormányváltás történhet ma. Bízik abban, hogy a fiatalok látják, hogy mi zajlik, és nem változtatni szeretnének a helyzeten. Lánya válaszul hozzáteszi: szerinte a fiatalok inkább elköltöznek az országból.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Illieral
2018. április 08. 21:54
A Feidesz heyében viszont meghalanám a kritikus hangokat, tényleg van sok jó dolog, de vannak k nagy böszmesége is. Kicsit tolhatnák konszolidáltabban is, akkor nem a kisebbik rossz lenne, hanem a jó. Nem értem különben miért nem hajlandóak egy minimál korrekcióra.
Türelem
2018. április 08. 20:11
Gyönyörű ez a Falonieri-palota, mennyivel más mint a müncheni auslandereiek sörsátora, kultúra........
urga
2018. április 08. 19:27
"A Svájcban élő, egyetemet végzett idősebb lány, illetve a kisebbik, Rómában felnőtt gyermek egyáltalán nem szeretne hazaköltözni." Mert nekik a haza már kint van. Az anyukát hallgatva ezen nem csodálkozom.
Akitlosz
2018. április 08. 19:15
ROMA O ROMA! SIT ITALICA SVA VIS, NOSTRUM MVNVS PATRI MARTI. Róma, ó Róma! Az ereje itáliai, Mars atyánkat szolgáljuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!