Illegális migráció: négyen megsebesültek egy baltás támadásban – több kiskorú is részese volt a párizsi tömegverekedésnek
Franciaországban megszaporodtak az illegális migránsok által elkövetett erőszakos bűncselekmények.
Tisztában van vele Vágó Gábor, hogy ha még sikerül is egy népszavazást összehoznia, csak a jövőbeli korrupciós cselekményekre vonatkozna a 12 évre meghosszabbított elévülés. A Mandinernek elmondta: nem Simicskát vagy Mészáros Lőrincet célozza kifejezetten a javaslata, hanem már annak is örülne, ha az „elpofátlanodott politikai elit” legalább egy alacsonyabb szinten folytatná a harácsolást.
Nyolc kérdést adott be a Nemzeti Választási Bizottsághoz a rendszeszintű korrupció megfékezése érdekében Vágó Gábor. Ebből hetet elutasítottak, egy viszont átment. Ez így hangzik:
Vágó hosszútávon azt szeretné elérni, hogy az „elpofátlanodott politikai elit” érezzen egy olyan nyomást, hogy „nem tehet meg bármit, igenis lesz elszámoltatás” – mondta el a Mandinernek.
Felvetettük neki azt a büntetőjogi alapelvet, hogy elévülést nem lehet utólag meghosszabbítani, így a tizenkét éves elévülés csak egy sikeres népszavazást, és Btk-módosítást követően elkövetett korrupciós esetekre lesz majd irányadó. Vágó tisztában van ezzel, de mint mondta, nem is az a célja, hogy Simicskát, Mészáros Lőrincet, vagy más, egyes oligarchákat célozzon a kezdeményezésével.
– mondta.
Megkérdeztük azt is, hogyan fogja a szavazók ötven százalékát rábírni, hogy részt vegyen a népszavazáson: ez kell ugyanis az érvényességhez. Azt válaszolta, hogy többmillió tisztességes ember van ebben az országban,
Kérdésünkre, hogy a korrumpálódott politikai elit részéről számít-e támogatásra, Vágó Gábor elmondta: mindegyik parlamenti párthoz, és a mérhető parlamenten kívüli pártokhoz is fordulni fog az ügyben, de itt nem csak a pártokról van szó, hanem az aktív állampolgárokról, akik a demokráciát működtetik.
Vágó elutasított kérdései között szerepel az is, hogy a hivatalos személyek esetén minimum öt év legyen a korrupciós bűncselekmények büntetési tétele, valamint, hogy az ügyészség bírósági felülvizsgálat nélkül ne utasíthassa el a korrupciós ügyek kivizsgálását, illetve, hogy a köztulajdonban lévő vállalatok és közintézmények szerződéseit kötelező legyen közzétenni az interneten.
Az NVB döntései nem jogerősek: a kezdeményezésnek helyt adó döntést is megtámadhatják mások, és Vágó is fellebbezni fog az elutasított többi kérdése miatt.
Kép forrása: Átlátszó